W Warszawie odsłaniają pomnik, w regionie – pamiętają… Rocznica wielkiej katastrofy

3
Dokładnie osiem lat temu w lesie w Smoleńsku (Rosja) rozbił się samolot, którym podróżowali przedstawiciele rządu i kilkadziesiąt najważniejszych ludzi w kraju na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Tupolew, który miał szybko i bezpiecznie przetransportować Polaków na miejsce uroczystości rozbił się. Do dzisiaj specjalne komisje badają przyczyny tragedii, którą wielu dziennikarzy i nie tylko nazywa jednym z najtragiczniejszych wydarzeń ostatnich lat w historii kraju. Wszyscy wspominają dzisiaj ten dzień...

W Warszawie od samego rana upamiętniane są wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Dwie msze oraz odsłonięcie pomnika pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej to najważniejsze punkty obchodów rocznicy. Katastrofa w Smoleńsku to jeden z największych i do dziś niewyjaśnionych wypadków lotniczych, ale przede wszystkim tragedia ludzka – zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, a wśród wybitnych osobowości generałowie, przedstawiciele najważniejszych w kraju instytucji oraz dyplomaci.

W regionie nie brakuje miejsc, w których upamiętniono wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. To chociażby nazwy ulic czy pomniejsze tablice na cześć osób podróżujących tupolewem. W Ostrowie Wielkopolskim m.in. rondo u zbiegu ulic Waryńskiego i Śmigielskiego nosi nazwę „Rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej”.

Nie ma chyba osoby w kraju, która nie kojarzyłaby tego wydarzenia i nie miała własnych przemyśleń na ten temat. Hasło „Smoleńsk” budzi i kontrowersje, i zagorzałe dyskusje, i głęboki żal. Niezależnie od kontekstu, wracają dzisiaj wspomnienia i przemyślenia. Dzisiaj pytaliśmy o to jak wspominają katastrofę smoleńską mieszkańców Krotoszyna.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 7
    9

    Opozycja totalna czyli PO już zapowiedziała, że jak dojdą do władzy, to pomnik zostanie zlikwidowany. I całe szczęście, że w tym materiale na temat katastrofy wypowiadają się mieszkańcy Krotoszyna, bo w wyobraźni widzę haniebne wypowiedzi ostrowian, którzy w większości to zwolennicy PO, KOD, Nowośmiesznej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick