Telewizja Proart ma już 25 lat! Przed stacją kolejne wyzwania [ZDJĘCIA]

2
24 stycznia 1995 roku "urodziła się" Telewizja Proart. Dziś stacja pozostaje największym medium na terenie Południowej Wielkopolski. Od lat sukcesywnie realizuje postawione sobie cele i w dalszym ciągu stawia na rozwój w przyszłości. Telewizja Proart codziennie relacjonuje widzom najważniejsze wydarzenia w serwisie informacyjnym oraz sportowym, a także produkuje miesięcznie kilkadziesiąt programów publicystycznych, sportowych, społecznych czy kulturalnych. Najmłodszym "dzieckiem" stacji jest nasz portal wlkp24.info.

Decyzja o utworzeniu kanału lokalnego podjęta została przez właścicieli firmy Promax 25 lat temu. Z początku zaledwie kilkanaście minut informacji dziennie czy nadawanie serwisu informacyjnego kilka razy w tygodniu przemieniło się w codzienne, całodobowe nadawanie. Redakcja z zaledwie kilku osób przerodziła się w prawie 30-osobowy zespół. Każdego dnia dziennikarze, operatorzy kamer, montażyści czy graficy pracują nad programami informacyjnymi, publicystycznymi, sportowymi, społecznymi i kulturalnymi. Telewizja Proart jest jedną z największych i najdłużej działających redakcji w południowej części Wielkopolski. – Dla mnie największą wartością w Telewizji Proart są ludzie. Z jednej strony Ci, którzy w historie swojego życia wpletli naszą firmę. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska. Przez 25 lat w telewizji pracowały dziesiątki osób: dziennikarzy, operatorów, montażystów, grafików, marketingowców. Są ludzie, którzy całe życie zawodowe związali z naszą stacją. Im wszystkim za zaangażowanie i pracę dziś, w dniu naszego jubileuszu, serdecznie dziękuję – mówi Anna Okrój, dyrektor generalna stacji. Przez redakcję telewizji „przewinęły” się dziesiątki osób. Wiele z nich pracuje tu od 1995 roku! Inne – kilka miesięcy. Są i takie, które po latach rozstały się z telewizyjną rzeczywistością, ale zdobyte doświadczenia wciąż wykorzystują pracując jako rzecznicy prasowi, dziennikarze lub operatorzy w ogólnopolskich mediach, niektórzy uczą dziennikarskiego fachu młode pokolenia. To pokazuje jak dobre fundamenty dla rozwoju zawodowego daje praca w naszej telewizji.

Stacje lokalne mają ogromną siłę. Dyrekcja Telewizji Proart nie kryje satysfakcji z wielu sukcesów, które udało się osiągnąć na rzecz społeczności. Stacja jest organizatorem wielu prospołecznych akcji, takich jak coroczna „Oddaj krew z kablówką”, współorganizatorem zbiórki żywności pod hasłem „Niech Wszyscy Mają Święta”, partnerem takich projektów jak finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W codziennej pracy angażuje się w wiele akcji charytatywnych na rzecz także indywidualnych osób. Tworząc różne tematycznie programy stacja dąży do angażowania w nie jak największej liczby widzów. W programach „Twój Problem Nasza Sprawa”, „Moda i Uroda”, „Fit Motywator” czy „Zielono mi” nie brakuje uczestnictwa bohaterów z lokalnego „podwórka” – ich historii, emocji, przeżyć. – To, że jesteśmy potrzebni, że Proart to „nasza telewizja”, „nasza kablówka” słyszymy wielokrotnie. Dowodem naszej obecności w Państwa domach są choćby telefony, gdy powinie nam się noga. Często konstruktywna krytyka, pomaga nam zejść z utartego szlaku i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań. To dzięki naszym widzom, możemy pomagać potrzebującym, osobom zmagającym się z chorobami – dodaje Anna Okrój. Podkreśla przy tym, że większości programów bez zaangażowania widzów po prostu nie można by wyprodukować.

Wartością dodaną stacji jest bez wątpienia przekaz na żywo, oczywiście w jakości HD. Relacje z najważniejszych wydarzeń np. widowisk sportowych czy imprez plenerowych w regionie, transmisje z obrad Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, koncertów czy organizacja debat wyborczych to „chleb powszedni” stacji. – Od zawsze wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś na żywo nie zobaczy koncertu, meczu czy ciekawego wydarzenia, ma szansę zobaczyć go u nas – mówi dyrektor generalna stacji.

Telewizja Proart zmieniała się na przestrzeni lat. Najbardziej przełomowe, czaso- i pracochłonne, ale i jakże ryzykowne są zawsze zmiany technologiczne. Najważniejszą była ta w 2017 roku związana z przejściem na nadawanie sygnału w jakości HD. Ostry obraz, wysoka jakość, zmiany sprzętowe – to wszystko wymagało wielomiesięcznego nakładu pracy. Opłacało się. Ostrowska „kablówka” w tej kwestii przetarła szlaki telewizjom lokalnym w kraju. Dziś media muszą funkcjonować także w internecie. Z tego przekonania narodził się też portal wlkp24.info – największy portal informacyjny Południowej Wielkopolski. Można więc stwierdzić, że informacje zbierane przez dziennikarzy redakcji Telewizji Proart oraz portalu docierają różnymi kanałami do różnych odbiorców najszybciej i najrzetelniej jak to możliwe. – Naszym podstawowym założeniem na kolejne lata jest to, by być jeszcze bliżej widzów. By wchodzić z nimi w interakcje, dać naszym odbiorcom coraz większe możliwości uczestniczenia w naszych programach, komentowania tego, co dzieje się na ekranie, w naszym studiu. To wiąże się z rozwojem technologicznym i wyzwaniami, jakie stawia przed nami świat współczesnych mediów – odpowiada dyrektor Anna Okrój na pytanie o cele stawiane sobie w dniu jubileuszu 25-lecia. Kierownictwo stacji nie dopatruje się w rozwoju nowych mediów i mediów społecznościowych konkurencji, a traktuje to zjawisko jako motywację do ciągłego dążenia do jeszcze wyższego poziomu merytorycznego i technologicznego.

W piątek na antenie Telewizji Proart o godzinie 20:45 wyemitowany zostanie reportaż pt. „25 lat Telewizji Proart”. W filmowej pigułce przedstawione zostaną: historia stacji, przełomowe momenty i wspomnienia oraz „jubileuszowe” przemyślenia pracowników. Zapraszamy do oglądania!

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick