Świetny rok dla lekkoatletów Stali. Pięć medali w mistrzostwach Polski!

Zapraszamy do przeczytania podsumowania kończącego się roku 2018, które przygotował Marek Walczak, trener ostrowskiego klubu:

W bieżącym roku zawodnicy KS STAL LA zdobyli aż 5 medali w Mistrzostwach Polski, a ponadto dziewczęta będące naszymi zawodniczkami w reprezentacji ZS Sióstr Salezjanek wywalczyły Mistrzostwo Polski w Czwórboju. Ponad dwudziestu lekkoatletów klubu uczestniczyło w finałach mistrzostw kraju zdobywając aż 96,88 punktów w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Jest to jeden z najlepszych wyników w całej historii klubu. W klubie trenuje ponad osiemdziesięciu zawodników oraz dalszych 40-stu w grupach LDK, co potencjalnie stanowi ponad 120 zawodników.

W bieżącym roku utworzono aż 3 grupy LDK (Lekkoatletyka Dla Każdego) adresowanych dla dzieci z klas I-III i IV-VI, a od lutego przyszłego roku planowana jest IV grupa. Należy wnioskować, iż w najbliższej przyszłości większość z jej uczestników zasili grono zawodników KS STAL LA.

Prawdziwym hitem tegorocznego sezonu był udział naszych zawodników w Mistrzostwach Polski Sztafet w Suwałkach. Imprezę tę rozegrano po raz pierwszy w historii polskiej lekkiej atletyki. Dotychczas biegi sztafetowe były integralną częścią mistrzostw kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych. W Suwałkach zespoły sztafetowe prowadzone przez Michała Walczaka okazały się rewelacja zdobywając 3 medale oraz zajmując dodatkowo 6 i 7 miejsce. Mistrzostwo Polski w sztafecie 4×100 m. juniorów U-20 z nowym rekordem Ostrowa – 42,36 s. wywalczyli: Bartosz Losy, Tomasz Wykrota, Michał Tuczyński i Tomasz Jankowski. Niemalże w tym samym składzie, gdzie tylko Michała Tuczyńskiego zastąpił Michał Kalina sztafeta 4×400 m. po dramatycznym biegu, prowadząc przez niemal cały dystans, zajęła II miejsce z rezultatem – 3.21,04 s. Trzeci medal – brązowy – wywalczyli młodzicy KS STAL LA w sztafecie 4×100 m. (Damian Drozdowski, Jakub Tuczyński, Jakub Robotnikowski i Jakub Szymczak. Ponadto druga sztafeta juniorów 4×400 m. (Michał Tuczyński, Robert Kulesza, Przemysław Rychter i Dawid Borowski) uplasowała się na VII pozycji, a zespół „mieszany” 4×600 m. ukończył zawody na VI miejscu (Paulina Szczepaniak, Damian Drozdowski, Kacper Adamczak i Nadia Błaszczyk).

Mistrzem Polski w skoku w dal został Maciej Sokołowski – trener Michał Walczak, który podczas Halowych Mistrzostw Polski U18 w Toruniu w ostatniej kolejce skoków uzyskał 6,72 m. pieczętując swoje zwycięstwo. W sezonie letnim, skutkiem długotrwałej kontuzji, Maciej awansował do mistrzostw kraju uzyskując minimum w jedynym mityngu, w którym wystartował. Podczas Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie, na skutek zaległości treningowych, nasz reprezentant miał poważne problemy z rozbiegiem. Jednak w finale zarysowała się szansa na wysokie miejsce, pod warunkiem precyzyjnego odbicia się z belki. Skoki Macieja były wykonywane sprzed belki lub były „spalone. W efekcie uplasował się na VI m. z wynikiem 6,65 m. W ostatniej kolejce poszybował daleko… ale minimalnie „spalił”. Medal był bardzo blisko…

Można powiedzieć, iż niemal identyczny scenariusz dotyczył Natalii Benedykcińskiej – trener Marek Walczak. Natalia była prawdziwą sensacją Halowych Mistrzostw Polski U20. Na imprezę zakwalifikowała się z VIII wynikiem, lecz w Toruniu skakała fantastycznie. W przedostatniej kolejce uzyskała 5,87 m. wychodząc na prowadzenie. Jednak odpowiedź Adrianny Sułek – reprezentantki Polski – w ostatniej kolejce (5,95 m.) pozbawiła Natalię „złota”. Jednak srebrny medal jest z pewnością wielkim osiągnięciem zawodniczki z Ostrowa. Latem Natalia do mistrzostw była świetnie przygotowana. W eliminacjach uzyskała 5,91 m. kwalifikując się z pierwszego miejsca do finału. A w finale… po dwóch pierwszych „spalonych” skokach wkradła się nerwowość. Natalia, co prawda, zaliczyła skok ostatniej szansy i z wynikiem 5,73 m. uplasowała się na VIII pozycji. Jednak w skokach „spalonych” było bardzo daleko, było „medalowo”… Warto dodać, iż Natalia jest tegoroczna beneficjentką Sportowej Akademii Veolia – fundacji stworzonej dla promowania największych młodych talentów sportowych w kraju.

Julka Dutkiewicz powróciła! – tak można ocenić występ naszej pięciokrotnej medalistki mistrzostw Polski w skoku wzwyż. Po dwóch latach olbrzymich problemów zdrowotnych i niesłychanej determinacji w dążeniu do powrotu na sportowe wyżyny – wywalczyła IV miejsce w skoku wzwyż podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski U23 z rezultatem – 1,74 m. Julka dokonała jeszcze jednego wielkiego wyczynu – jako pierwsza ZAWODNICZKA w Ostrowie Wielkopolskim wydała napisaną przez siebie książkę pt. „Droga Wojownika”. Wydaniu jej towarzyszyły występy w różnych mediach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim w tym między innymi w TVN (“Pytanie na śniadanie”) i TVP1 – (telewizja śniadaniowa) i oczywiście w telewizji PROART. Warto dodać, iż Julia współpracuje ze wspomnianą już Sportową Akademią VEOLIA. Podczas Gali Podsumowującej VIII edycję dostąpiła zaszczytu wygłoszenia wykładu dla trenerów, nauczycieli i sportowców obok tak znanych postaci jak Tomasz Majewski (między innymi – złotym medalistą Olimpiady w pchnięciu kulą) oraz Dawidem Piątkowskim – autorem kilkunastu książek na temat motywacji.

Zaledwie jednego centymetra do medalu zabrakło do medalu Jakubowi Robotnikowskiemu, który podczas Mistrzostw Polski Młodzików U16 uplasował się na IV miejscu skacząc na odległość 6,19 m. Jakub zadebiutował w mistrzostwach kraju i jeszcze w przyszłym roku wystartuje w tej samej kategorii wiekowej. To jest chłopak, którego stać na bardzo wiele…

Dziewczęta z ZS Sióstr Salezjanek – wychowanki trenera Michała Walczaka zdobyły po raz pierwszy w historii Ostrowa Wielkopolskiego – Drużynowe Mistrzostwo Polski w Czwórboju, będąc rewelacją tych mistrzostw. Wystąpiły w składzie: Inga Kanicka, Dagmara Adamcio, Lena Dąbrówka, Lena Kanicka, Oliwia Płonka i Gabrysia Cicharzewska. Liderką ostrowskiego zespołu była Inga Kanicka zajmując podczas tych zawodów II miejsce w ogólnej punktacji – 432 p. oraz zwyciężając w skoku w dal rewelacyjnym wynikiem – 5,60 m. , zajmując drugie miejsce w biegu na 60 m. – 8,37 s. oraz trzecie miejsce w biegu na 600 m. – 1.47,90 s. Dagmara Adamcio w czwórboju uzyskała – 358 p., zajmując jednocześnie III miejsce w skoku w dal – 5,11 m. Lena Dąbrówka w czwórboju uzyskała 350 p., odnosząc zwycięstwo w biegu na 600 m. – 1.43,29.

W tej samej kategorii wiekowej – U14 – Emilia Twardowska zwyciężyła w Ogólnopolskim Finale LDK (Lekkoatletyka Dla Każdego) ze świetnym wynikiem 1,60 m., a Dominika Rataj uplasowała się na II miejscu w rzucie palantówką – 55,00 m. Inga Kanicka z wynikiem w skoku w dal – 5,60 m., Emilia Twardowska z wynikiem w skoku wzwyż – 1,60 m. zajmują pierwsze miejsca na ogólnopolskich listach rankingowych PZLA w kategorii U14. Na tej samej liście Dominika Rataj plasuje się na II miejscu w rzucie piłeczką palantową – 55,00 m.

W czołowej ósemce podczas mistrzostw kraju plasował się również indywidualnie Patryk Wykrota (złoty medalista w sztafecie 4×100 m. i srebrny medalista na 4×400 m.). Patryk zajął w biegu na 200 m. -wysokie VI miejsce podczas Mistrzostwach Polski U20 we Włocławku z wynikiem 21,76 s. Ten sam zawodnik uplasował się na VIII m. podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.