DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Susza daje się we znaki - pożary lasów w regionie. Jak nie przyczynić się do pożaru?

Pożary na szczęście nie okazały się poważne. – W Raduchowie płonęło 3000 metrów kwadratowych, w Jankowie Przygodzkim zaledwie 200 metrów kwadratowych. Udało nam się szybko ugasić ogień. Nikomu nic się nie stało, pożar nie spowodował większych strat. W pożarze w Raduchowie brało udział pięć jednostek Straży Pożarnej, a w Jankowie Przygodzkim cztery, czyli minimum, które wysyłamy do zgłoszenia o pożarze – mówi st. kpt. Zbigniew Foltynowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Brak opadów deszczu w ostatnim czasie spowodował olbrzymie susze. Instytut Badawczy Leśnictwa codziennie aktualizuje mapę zagrożeń pożarowych na terenie całego kraju. Obecnie w naszym regionie obowiązuje średni stopień zagrożenia.

fot. Instytut Badawczy Leśnictwa

Do pożarów lasów w głównej mierze przyczynia się człowiek. Kiedy panuje susza, a my chcemy pospacerować po lesie, obowiązują nas szczególne środki ostrożności. – Podstawą jest nie zostawianie szklanych butelek oraz niedopałków papierosów na ściółce leśnej. Pamiętajmy też żeby zrezygnować z wjazdu do lasu samochodem. Rozgrzany katalizator także może być źródłem ognia – apeluje st. kpt. Zbigniew Foltynowicz.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Co zrobić gdy zobaczymy ogień? – Jeśli widzimy dym, możemy ogień zdusić go w zarodku rzucając na niego gałęzie lub koc. Mimo tego natychmiast trzeba powiadomić Straż Pożarną. W takich warunkach ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko – dodaje Foltynowicz.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz