Sprawdzą, jakie zanieczyszczenia wpływają do parku miejskiego

0
Woda w stawie w Parku Radolińskich w Jarocinie zostanie zbadana. Pobrano także próbki mułu oraz wody z Lipinki, które zostały wysłane do jednego z poznańskich laboratoriów. Zostaną one sprawdzone pod kątem zanieczyszczeń, a wyniki mają odpowiedzieć na pytania, jakiej jakości woda znajduje się na terenie miejskiego parku.

Jest to element przygotowań do prac związanych z zaplanowaną rekultywacją stawu i koryta Lipinki na obszarze Parku Radolińskich. W najbliższych tygodniach woda ze zbiornika zostanie spuszczona, ryby także z niego znikną. Wszystko po to, by móc wybrać muł z dna. – W zależności od wyników badań labolatoryjnych, osad będzie mógł być wykorzystany do rekultywacji terenów zieleni lub pól, a jeśli zostanie uznany za odpad niebezpieczny, to zostanie przekazany na składowisko. Można się spodziewać zanieczyszczeń ropopochodnych, gdyż zarówno do rzeki jak i stawu odprowadzane są wody deszczowe – wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Badaniu poddana zostanie również zawartość w wodzie tzw. związków biogennych (związki azotu i fosforu), mogących pochodzić z nawożenia pól uprawnych. Jak mówią urzędnicy, wyniki badań pomogą w doborze roślin, które pojawią się wokół stawu i na tafli wody.

Jarociński staw w parku już dawno nie przechodził takiej metamorfozy. Ostatnie prace związane z jego oczyszczaniem były prowadzone prawie 18 lat temu.

Fot. jarocin.pl

Metamorfoza jarocińskich parków za 12 milionów

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.