DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Simchat Chajim 2018. Trzy miasta, dziesiątki wydarzeń!

W tym roku festiwal Simchat Chajim założone cele realizuje poprzez jeszcze więcej wydarzeń, w dodatku w większej ilości miast. – Głównymi miastami festiwalowymi są Jarocin, Poznań i Krotoszyn. Z każdym rokiem rozwijamy program, który podzielony jest na pięć kategorii tematycznych: Tradycja, Dialog, Bez granic, Sztuka, Dzieci. Przygotowaliśmy ponad 40 niezwykłych wydarzeń – mówi Paweł Bajerlein, jeden z organizatorów festiwalu. – Upamiętniamy wybitne postaci żydowskiego pochodzenia oraz propagujemy lokalną historię. Dzięki temu umacniamy więzi społeczne oraz poczucie tożsamości lokalnej. Zależy nam, aby działać wspólnie z innymi, dlatego zaprosiliśmy do współpracy organizacje pozarządowe, szkoły i instytucje samorządowe – dodaje organizator.

Większość wydarzeń przenosi się w tym roku do stolicy Wielkopolski, ale nie zabraknie oczywiście wystaw czy eventów bliżej naszego regionu, czyli w Jarocinie i Krotoszynie. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram zaplanowanych wydarzeń związanych z kulturą żydowską, odsyłamy też na stronę oficjalną: http://simchatchajim.pl/program/

17 maja, godz. 19:00-21:00 Galeria Na Dziedzińcu Sztuki w Poznaniu
Wernisaż wystawy – Roma Ligocka. W poszukiwaniu bliskości – wystawa przedstawia prace Romy Ligockiej, na których zobaczymy postaci kobiet i mężczyzn jako aniołów z wyrazistymi, dużymi oczami. Artystka, która chłonęła od najmłodszych lat romantyczną i tajemniczą atmosferę Krakowa, poszukuje w swoich pracach nie tylko radości, bliskości, ale także odtwarza przeszłość. Wystawa potrwa do 7 czerwca.

17 maja, godz. 19:00 – 19:40 Dom Tramwajarza w Poznaniu
„Echa ze strychu” – pokaz filmu opowiadającego historię przyjazdu żydowskiej rodziny do Polski i odwiedzin u polskiej rodziny Grocholskich, która ukrywała na strychu krewnych reżyserki przez dwa lata wojny.

17 maja, godz. 19:40-20:50 Dom Tramwajarza w Poznaniu
„Wytrwałość” – pokaz filmu Małgorzaty Imielskiej to historia Bena Barenholtza. Ten wybitny producent po latach wraca razem z bratem na Wołyń, gdzie odżywają bolesne wspomnienia historii rodziny z czasów drugiej wojny światowej.

18 maja, godz. 15:00-16:25 Kino Echo w Jarocinie
„Książę i Dybuk” – pokaz filmu. Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

18 maja, godz. 18:00-19:00, Galeria Refektarz w Krotoszynie
Empatia – wernisaż wystawy

18 maja, godz. 19:00-21:00, JOK Jarocin
Kroke& Sławomir Berny – koncert
Kroke to zespół kojarzony głównie z muzyką klezmerską. Jednak w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje.

19 maja, godz. 18:00-19:30 Galeria Na Dziedzińcu Sztuki w Poznaniu
Roma Ligocka – spotkanie z pisarką i malarką

19 maja, godz. 20:00-21:30 Stary Browar Słodownia w Poznaniu
ORI(IL) – koncert

20 maja, godz. 17:00-18:25, Kino Echo w Jarocinie
„Książę i Dybuk” – pokaz filmu

20 maja, godz. 18:00-20:00, Kino Muza w Poznaniu
„Hummus!” – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
W „Hummusie!” poznajemy trzy główne postaci – ciężko pracującą muzułmankę, zawsze uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijańskiego Araba w ciągłym poszukiwaniu znaczenia. Pomimo historycznych i kulturowych różnic, wszystkich ich łączy… namiętna miłość do humusu!

21 maja, godz. 11:00-12:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury
„Prot i Filip” – spektakl
Spektakl ten to zabawna opowieść o dwóch przyjaciołach – Procie i Filipie. W sytuacjach kryzysowych – wskoczyliby za sobą w ogień, ale na co dzień nie przepuszczą żadnej okazji, żeby spłatać sobie figle.

21 maja, godz. 19:00-20:40, JOK Jarocin
„Zapiski z wygnania” – monodram Krystyny Jandy
„Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła”. „Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami.

22 maja, godz. 11:00-12:00, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
„Prot i Filip” – spektakl

22 maja, godz. 18:30-20:00, Dom Tramwajarza w Poznaniu
Wykład: Emigranci marcowi w Izraelu

23 maja, godz. 9:00-12:30, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Warsztaty edukacyjne – Warsztaty przybliżą młodym ludziom kulturę żydowską, a poprzez udział w ćwiczeniach, poznają podstawowe fakty dotyczące współczesnych polskich Żydów. Poruszony zostanie też temat odkrywania lokalnej historii i porozumienia między osobami z różnych kultur.

23 maja, godz. 9:00-13:00, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
„W Akademii Pana Kleksa” – Akademia Pana Kleksa to baśniowa przestrzeń, w której dzieci wezmą udział w różnych zajęciach: W kuchni Pana Kleksa, Lekcja kleksografii, Szpital chorych sprzętów czy W magicznym świecie Bajdocji. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci poznają lepiej książkę i postać autora – Jana Brzechwy.

23 maja, godz. 19:00-20:40, Dom Tramwajarza w Poznaniu
„Zero motywacji” – pokaz filmu
„Zero motywacji” przygląda się kobietom- żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji.

24 maja, godz. 9:00-12:30, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Warsztaty edukacyjne + „W Akademii Pana Kleksa”

24 maja, godz. 18:30-20:30, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Spotkanie z Magdaleną Kicińską
Spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską poświęcone będzie książce „Pani Stefa”. Jest to biografia Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka, dziś niemal zapomnianej. Fragmenty książki podczas spotkania czytać będzie ceniona aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

24 maja, godz. 19:00-20:15 – Dom Tramwajarza w Poznaniu
„Ruszanie pod górę” – pokaz filmu

24 maja, godz. 20:00-21:00, Poznań
Spotkanie z Ryszardem Krynickim – Ryszard Krynicki to ceniony polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Autor przeczyta wybrane wiersze oraz weźmie udział w dyskusji, do której zaprosiliśmy m. in. prof. Piotra Śliwińskiego (UAM).

24 maja, godz. 20:00-22:00, Restauracja Start w Poznaniu
Kolacja izraelska – Kolacja w przewrotnej formie izraelskiego śniadania, do którego przy wspólnym stole zasiadają całe rodziny. O smakach Bliskiego Wschodu, wyjątkowych przyprawach i tajnikach opowie Beata Mintzberg. Zapewniamy, że nikt nie wyjdzie głodny!

25 maja, godz. 9:00-13:00, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
„W Akademii Pana Kleksa”

25 maja, godz. 10:00-12:30, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Krav maga dla seniorów
Krav maga to izraelski system walki, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z innych sztuk walki. W ramach zajęć zawodowi instruktorzy nauczą seniorów podstawowych elementów skutecznej samoobrony.

25 maja, godz. 18:30-20:00, Poznań
Wykład prof. Deborah Lipstadt (USA)

25 maja, godz. 19:00-00:00, Restauracja Start w Poznaniu
Winicjatywa: Izrael
Izrael to wyjątkowa kuchnia i charakterystyczne wino. Zapraszamy w piątkowy wieczór na Wildę, do restauracji Start na spotkanie ze smakami kuchni izraelskiej.

25 maja, godz. 20:30-22:00, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Bucharest (IL) – koncert
Bucharest to rockowa kapela z Izraela, której muzyka utrzymana jest w klimatach indie-rock, shoe-gaze, Psych-rock-pop. Od czasu wydania pierwszej płyty, zespół zagrał wiele koncertów w Izraelu, stając się jednym z najbardziej popularnych izraelskich zespołów indie-rocka. Będzie to pierwszy i jedyny koncert grupy w Polsce!

25 maja, godz. 22:00-01:00, Strefa Simchat Chajim w Jarocinie
Klezmerskie silent disco
Na Simchat Chajim Festival DJ EMPE zaproponuje tematy z różnych stron świata, zadba też o globalne etno after party, a wszystko w tanecznych rytmach inspirowanych muzyką klezmerską.

27 maja, godz. 18:30-20:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury
Neoklez – koncert
„Energetyzująca i bezkompromisowa grupa NeoKlez” – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz