Są grzyby. Zbierajmy je z głową

0
W ubiegłym roku było ich jak na lekarstwo. Teraz pojawiły się dużo wcześniej. Wszystko przez kapryśną pogodę. I choć ostatnie dni były wyjątkowo, jak na tegoroczne lato, upalne z lasu nie wrócimy z pustymi rękami. Można spotkać kurki i podgrzybki.

Na amatorów grzybów czyha w lesie jednak sporo niebezpieczeństw. Właśnie dlatego, już kolejny rok z rzędu pracownicy jarocińskiego sanepidu zachęcają do wizyty u specjalisty-grzyboznawcy. Przy okazji radzą, jak zbierać grzyby z głową. Wybierać zawsze te co do których mamy stu procentową pewność te z gąbeczką – rurkowe – mówi – Joanna Kubiak – grzyboznawca, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie.

Zrywajmy okazy dojrzałe, nie zrywajmy grzybów starych, przerośniętych ani małych. Jak się okazuje te też mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia – dodaje.

Kto grzybów zbierać nie lubi może kupić u przydrożnych sprzedawców. Za kartonik kurek zapłacimy ok 10/13 zł za podgrzybki ok 10 zł.

Pamiętajmy też by nie podawać ich dzieciom, ani osobom starszym są ciężko strawne. A jeśli nie jesteśmy pewni naszych zbiorów odwiedźmy najbliższy sanepid. Bo pomyłka może nas dużo kosztować – mówi Joanna Kubiak – grzyboznawca.

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick