Raport smogowy: krytyczny moment w ostatni piątek

4
25 mikrogramów na metr sześcienny - tyle wynosi granica pyłków pm 2.5 w powietrzu. Każdy wyższy wskaźnik jest już niebezpieczny dla naszego zdrowia. W nocy z piątku na sobotę wynosił aż 402, a pyłków pm 10 w krytycznym momencie nawet 704. Dało się to odczuć na ulicach miasta Ostrowa Wielkopolskiego. - Nie było czym oddychać - mówi Ryszard Chmielina z Ostrowskiego Alarmu Smogowego.

Wszystkie wskaźniki czujników zaczęły mocno pikować w piątkowy wieczór. Taki niebezpieczny stan utrzymywał się do soboty. Było to spowodowane niską temperaturą.
Szybko spadła temperatura powietrza. Nastąpiło takie zjawisko, które nazywa się inwersja, w trakcie której zaczęła tworzyć się mgła. Ona spowodował, że dym nie może wydostać się w górę. Tego dnia nie było także wiatru i cały dym zostawał na dole. Nie dało się w piątek po południu oddychać – dodaje Ryszard Chmielina.

W prognozie pogody były jednak silne podmuchy wiatru, więc szybko ten moment krytyczny minął. Cały skumulowany dym został z soboty na niedzielę rozdmuchany – kończy Chmielina.

Jeszcze w starym 2017 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla naszego województwa, której najważniejsze założenia to:

Na antenie Telewizji Proart przed prognozą pogody można śledzić raport smogowy. Na portalu wlkp24.info dostępny jest on 24 godziny na dobę. Wystarczy spojrzeć na prawy panel naszej witryny, na stronie głównej.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick