Powrót żółtaczki pokarmowej w Ostrowie. Grozi nam kolejna epidemia?

0
Sprawa żółtaczki pokarmowej, czyli Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A, wypłynęła w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2017 roku. Wtedy pod lupę sanepidu i prokuratury zostało wziętych kilka lokali gastronomicznych na terenie miasta. Od tematego czasu sytuacja była pod kontrolą, ale okazuje się, że pod koniec 2018 roku, zgłosiło się kolejnych kilka osób z objawami zarażenia żółtaczką pokarmową.

Sanepid w Ostrowie Wielkopolskim wydał komunikat w tej sprawie:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że na terenie powiatu ostrowskiego u mieszkańców dwóch miejscowości na dzień 03.01.2019r. odnotowano w sumie 4 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Powyższe przypadki dotyczą dwóch osób dorosłych (niepotwierdzone) oraz 2 dzieci do lat 18.

Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania miał miejsce w dniu 26.11.2018r. W dniach 21.12.2018r. i 24.12.2018r. odnotowano dwa niepotwierdzone przypadki związane rodzinnie z pierwszym potwierdzonym przypadkiem. W dniu 29.12.2018r. odnotowano kolejny potwierdzony przypadek zachorowania.

Wcześniej w roku 2018 nie odnotowano na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego przypadku zachorowania na WZW typu A. Ostatnie zachorowanie miało miejsce dnia 11.11.2017r.

Dodatkowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że liczba potwierdzonych zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A w roku 2018 na terenie całego kraju wynosiła 1441, natomiast na terenie województwa wielkopolskiego wynosiła 42 przypadki.

Przypomnijmy, że Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A to choroba zakaźna, zwana też „chorobą brudnych rąk”. W około 95% przypadków to zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Objawy żółtaczki pokarmowej są grypopodobne, pojawia się między innymi osłabienie, wymioty, złe samopoczucie, ból mięśni i stawów, gorączka i ból brzucha.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick