Pomnik żołnierzy radzieckich zamienią na pomnik odzyskania niepodległości?

6
Fot. Agnieszka Flejsierowicz, UMiG w Koźminie Wlkp.
Władze Koźmina Wielkopolskiego kazały rozebrać pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich poległych w walce o wyzwolenie miasta 23 stycznia 1945 r. Odkręcono tablicę i zeszlifowano wyryte w kamieniu nazwiska żołnierzy.

Jak wyjaśniają władze Koźmina Wielkopolskiego, zastosowano się tym samym do ustawowego obowiązku „usunięcia pomnika, upamiętniającego osoby i wydarzenia, symbolizujące system totalitarny”.

Nie oznacza to, że postument całkowicie zniknie z przestrzeni publicznej. Przedstawiciele miasta zastanawiają się, czy można by wykorzystać go do budowy pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste odsłonięcie nowej budowli mogłoby się odbyć 11 listopada.

Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, potrzebne są opinie specjalistów, m.in. konserwatora zabytków, który jeszcze nie ustosunkował się do koncepcji zagospodarowania postumentu.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. 5
    3

    ,,,,Jak wyjaśniają władze Koźmina Wielkopolskiego, zastosowano się tym samym do ustawowego obowiązku „usunięcia pomnika, upamiętniającego osoby i wydarzenia, symbolizujące system totalitarny”. (Zastosowano się ….czy nakaz?????) Nigdy do żadnej partii , ugrupowania nie należałem , ale to już idiotyzm! PiS-uary w końcu polegną , bo ich ustawy są nie ludzkie ! Niech napiszą(władze) do ich rodzin , że dziadkowie zostali usunięci na mocy ustawy ….Kaczyńskiego !

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick