Policjanci dostali wytyczne. Będą kontrolować przewożenie dzieci

40
Od 2017 roku obowiązują nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Choć minęło sporo czasu od nowelizacji przepisów, nadal wielu rodziców robi to niepoprawnie. Często nie tyle sposób sadzania dziecka w samochodzie jest zły, co jakość fotela. Policjanci w całej Polsce zostali wyczuleni na ten problem. Mundurowi podczas kontroli kierowców mają zwracać szczególną uwagę na to jak przewożeni są najmłodsi pasażerowie oraz nakładać surowe kary na tych, którzy do zasad się nie stosują.

Bardzo często rodzice kupując fotelik samochodowy dla dziecka robią to przez internet. Lepiej, jeśli udają się do specjalistycznego sklepu i nie będą oszczędzać. Bo dobry fotel kosztuje więcej, ale gwarantuje bezpieczeństwo. Są takie, które kosztują kilkaset złotych, ale i najwyższe jakościowo za ponad tysiąc czy dwa tysiące złotych. Dobry jakościowo fotelik to jedno, ale trzeba też umiejętnie go używać. Wielu rodziców nie wie, że w najnowszych samochodach siedziska fabrycznie są wyposażone w system ISOFIX, czyli mechanizm pozwalający na łatwe, szybkie, intuicyjne i oczywiście stabilne zamontowanie fotelika dziecięcego.

Od ubiegłego roku już nie wiek, a wzrost dziecka mówi o tym w jakim siedzisku i do kiedy dziecko musi jeździć. Szczegóły w załączonym materiale filmowym. Policjanci w całej Polsce będą kontrolować czy kierowcy przewożący dzieci robią to prawidłowo. Liczyć trzeba się z wysokimi karami. – Kierujący samochodem nieprzestrzegający zasad przewożenia dziecka w pojeździe może spodziewać się mandatu karnego w wysokości 150 złotych oraz 6 punktów karnych – informuje st. sierż. Małgorzata Łusiak z ostrowskiej Komendy Powiatowej Policji.

Ale przede wszystkim dla każdego kierowcy najdotkliwszy będzie uszczerbek na zdrowiu lub życiu przewożonego dziecka. Warto wyposażyć się w wiedzę w myśl zasady „ostrożności nigdy nie za wiele”. Wyjątkami od panujących zasad przewożenia dzieci są pojazdu Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, taksówek czy specjalistycznego środka transportu sanitarnego. W nich dzieci mogą jeździć bez fotelików.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

40 KOMENTARZE

 1. 4
  6

  Przepis jest bardzo absurdalny. Bo ograniczenie tylko do wzrostu spowoduje to, że dziecko o niskim wzroście ale dużo starsze będzie musiało jeździć w jakimś „urządzeniu”. Przykład 14-sto latka ze wzrostem poniżej 150 cm jest możliwy i jakoś nie wyobrażam sobie by siedział w foteliku.
  Dla starszego syna mam Smart Kid Belt, który dopasowuje oryginalne pasy (obniża od góry wysokość prowadzenia pasa bezpieczeństwa) do wzrostu syna. Bardzo fajne i pomysłowe rozwiązanie. W testach PIMOT wypadł bardzo dobrze, co można zobaczyć na YT. Szkoda, że nie ma takiego rozwiązania dla dużo starszych dzieci, które właśnie nie mają tych 150 cm. Smart Kid Belt jest przeznaczony dla dzieci w zakresie 15-36 kg.

  • Michał bardzo kompetentna opowiedź 😛 Jak nie podoba się czyjaś opinia to stwierdzić że nie prawdziwa. Sam korzystam i popieram, w szwecji ktora jest świetnym wyznacznikiem bezpieczenstwa też dzieci do 135 cm tylko jeżdzą w fotelikach

  • Są troche absurdalne te przepisy. i dobrze ktoś napisał : 14 lat a 150 cm. To ja jakbym była 6 cm niższa to tez nbym musiała w foteliku jeździć ? Dobre ! :D. a tak serio, to taka alternatywą i to bardzo fajną są pasy Smart Kid Belt.

 2. 2
  7

  Foteliki są od tego żeby jak najdłużej w nich wozić dzieci. Zapewniają odpowiednią ochronę, w tym ochronę boczną. Nie po to są zalecenia aby przewozić dziecko jak najdłużej w foteliku do 36 kg żeby używać jakichś innych zamienników np. w postaci „poddupnika” który tak naprawdę nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa.

 3. 14
  6

  Kiedyś dzieci jeździły bez fotelików i było ok, teraz cuda wianki, smart kid belt super pomysł ułatwiający w wielu sytuacjach życie. A teraz pierd… maDki i równie pierd… tatuśkowie możecie hejtować. 1.. 2.. 3… start 😀

  • 7
   1

   Kiedyś… nawet chałwa smakowała lepiej. Przepisy sa wiec za … „niemanie” mandaty karne będą nakładane aż zaboli. Moje dzieci jeździły bez nie dla tego, ze przepisy na to pozwalaly ale zakup był praktycznie niemożliwy. Natomiast sadzanie np. czternastolatka w foteliku, któremu wąs się rzuca jest … pasy wystarczą!

 4. 1
  3

  Praktycznie do każdego forum na temat,,wyrobu konsumpcyjnego” włączają się promotorzy. Kiedyś dzieci jeździły bez fotelików i też było dobrze. Tylko nikt nie zwróci uwagę ma fakt że na drogach w przeciągu kilku lat zmienia się diametralnie np.natężenie ruchu, jakość pojazdow. Można dużo tego wymieniać i o tym dyskutować. Mam 2-letniego synka i nie wyobrażam sobie przewozić to bez fotelika. Dobry fotelik posiada 5-punktowy układ mocowania dziecka co daje lepsze utrzymanie dziecka. Podczas wypadku powoduje mniej obrażeń niż tradycyjny pas. Znam przypadek dziecięcyletniego chłopca który został przeciętny pasem bezpieczeństwa wpół. Masakrycznie ale prawdziwe. Fotelika nic nie zastąpi jeśli chodzi o ilość zalet dla bezpieczeństwa dziecka. Najgorsze moim zdaniem jest to że dziecko jest mocno skrępowany przez ograniczenie ruchowe. Niektórzy nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo aż stanie się tragedia.

 5. Hmm co tutaj może sama policja???
  Żeby się upewnić zadzwoniłem na komendę podając wzrost i wagę dziecka zapytałem booster czy fotelik ???? Nie dostałem na to odpowiedzi , a pytałem oficera z drogówki

 6. 1
  2

  Miałem wypadek samochodowy i dzięki braku zapięcia pasów żyje. Tak stwierdzili policjant lekarz pogotowia i chirurg który składał moją nogę. Samochód skasowany doszczętnie a ja wyleciałem przednią szybą

 7. 1
  1

  Każdy fotelik jest testowany tylko do prędkości 50-60km/h , co ma się nijak do codziennej jazdy poza miastem, a nie wspomnę już o autostradach czy ekspresówkach.

 8. U mnie ten adapter do pasów bardzo dobrze się sprawdza i uważa, że to dobry wynalazek. Można dostosować pasy samochodowe do wzrost dziecka, dzięki temu maluch może bezpiecznie podróżować.

 9. Ile ludzi tyle teorii i opinii, mnie przekonuje to, ze te pasy smart kid belt mają homologacje, jestem w stanie zaufać ekspertom. Pasy są niedrogie, zwiększają bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, także nie ma się do czego przyczepić.

 10. Jestem podobnego zdania, opinie są różne, ale jak się nie kupi i nie przetestuje to trudno się wypowiadać. Moim zdaniem dla dzieci wyrośniętych, albo po prostu starszych adapter do pasów się sprawdza. Nie jest to droga opcja, można śmiało podróżować z dzieciakami w ten sposób.

 11. Wydaje mi się, że foteliki są najbezpieczniejsze i nie można się kłócić, że nie. Smart kib belt na pewno nie zastąpi porządnego fotelika, jednak zapewnia bezpeiczeństwo podczas podróżowania takie samo, jak zwykłe pasy samochodowe. Nic nadzwyczajnego, wynalazek bardzo prosty ale funkcjonalny.

 12. Czy ja wiem, czy foteliki są bezpieczniejsze, niż takie pasy. W sumie zależy, jaki fotelik kupisz, bo jak taki z marketu, to nie wydaje mi się, żeby spełniał swoją funkcję, jak należy.

  • Rzeczywiście żeby kupić dobry fotelik to trzeba wydać około 1000 złotych, tymczasem za pasy trzeba zapłacić tylko 99 złotych.

 13. Dlaczego aż 1000 zł za fotelik ? To cóż to za producent ? No chyba, ze kupujesz na wszystkie 3 etapy życia dziecka. Ja miałam fotelik dla niemowlęcia z drugiej ręki, potem jak było starsze to też fotelik z drugiej ręki. Teraz dziecko, które ma 11 lat, przypinam pasami Smart Kid Belt i jest to o wiele wygodniejszy sposób aniżeli np dawanie podkładki, w której dziecko czuje sie co najmniej dziwnie.

 14. Przede wszystkim ja jeszcze zaznaczę, ze jest to bardzo dobra opcja dla dzieci, które są większe, tzn mają np około 150 cm wzrostu. Albo nawet przy tym 140 cm. Uważam, że SKB jest fajna opcją/ alternatywą dla podkładki

 15. Też kupiliśmy Smart Kid Belt, uważam że to produkt na medal. Ma pozytywne wyniki z testów zderzeniowych, które można obejrzeć na YT.Pa ma także certyfikat ECE, wyniki zostały potwierdzone jeszcze w Stanach Zjednoczonych. Ja jestem zdania, że jak zostały dopuszczone do sprzedaży i są respektowane przez stróżów prawa to są bezpieczne. Wiem że opinie są podzielone.Ale ja zaufałam SKB i używam!!!

 16. To, ze niektóre przepisy sa absurdalne i to że niektóre komentarze na temat tych pasów też są absurdalne to już wszyscy wiemy. Ja tam zakupiłam pasy SKB dla moich dzieci – są starsze nieco bo 9 i 12 lat więc tak akurat. I tak jak ktoś pisał, jazda w foteliku co niektórych tych wyższych dzieci jest po prostu bynajmniej śmieszna.

 17. Ja uważa, że te pasy sa jedną z lepszych rzeczy, które ludzie potrafili wymyśleć. lepsze zamiast tych podkładek. Z podkładką to dziecko praktycznie jeździ po siedzeniu. Poza tym pamiętam, że ja jako 10- 11 letnie dziewczynka musiałam siedzieć w podkładce :/ porażka … A tak przy tym pasie takie starsze dziecko jest po prostu stabilniejsze.

 18. Raz, że jest sie stabilniejszym, a dwa jest to wygoda dla rodzica, który np zabiera dzieci swoim samochodem. No u mnie np tak jest, ze ja mam samochód i mój mąż. Jak gdzieś tam dzieci były młodsze to musieliśmy przenosić te foteliki. Głównie były u mnie w samochodzie, Ale co jakiś czas trzeba było przemontowywać je. na chwilę obecną mając te pasy jest po prostu wygodniej i jest tak samo bezpiecznie.

 19. Ja uz=żytkuje te pasy właściwie jak tylko wyszły na rynek. Według mnie sa bardzo w porządku. Tak przy starszych dzieciach to się sprawdzają idealnie, kiedy to ani właśnie na tą podkładkęani na fotelik. Także szacunek dla producentów, ze wpadli na taki pomysł 😉

 20. Wiecie co Wam powiem? Mam 5 letnią i 7 letnią córkę. Normalnie używam fotelików. Zwłaszcza do tej młodszej. I tak się złożyło, że musiałam je przekładać z samochodu do samochodu, a one ciężkie są :/ Kupiłam te pasy SKB, matko jaka ulga. Dziecko jest zabezpieczone a ja nie muszę ze sobą tego targać.

 21. Skąd ja to znam, są może nawet nie tak ciężkie co wkurzające jest to to ciągłe zapinanie i instalowanie ich w smaochodach tych fotelików Dlatego takie pasy są zdecydowanie lepsze.

 22. Osobiście mamy smartkidbelt i polecam. Produkt wart swojej ceny, bardzo wygodny i lekki dla nas jak i dla dzieci. Moja córka bardzo nie lubiła jeździć samochodem w foteliku jednak teram jak mamy ten gadget uwielbia.

 23. My też, szczerze mówiąc, kupiliśmy te pasy, ale bez przekonania na początku. Bo opinie różne. A jednak się sprawdzają. Nawet przy małej stłuczce z winy drugiego kierującego, wytrzymały i bezpiecznie ochroniły naszego syna. Także ja nie mogę o nich nic złego powiedzieć.

 24. Wiecie co Wam powiem? Ten pas jest naprawdę dobry, dziecko ma odpowiednią swobodę, ale też jest dobrze usytuowane w fotelu i nie ma aż takiej swobody, by wyjść z pasa. W drobnej stłuczce u nas też się sprawdził, nie było żadnych obtłuczeń, niczego. Także ja mogę polecić.

 25. A niech sobie kontrolują. Ja przewożę dziecko w wygodnych pasach skb i nie mam z tym żadnego problemu. Sprzęt przeszedł wiele testów, są one ogólnodostępne, więc nie rozumiem, czemu by nie stosować. Zresztą. W przepisach nie jest zabronione przewożenie dzieci w czymś takim.

 26. Jakie śmiechy i hihy co niektórych osób 😀 a jak ładnie niektórzy potrafia manipulować w stylu ciągnięcie spod pasów Smart Kid Belt, ze dziecko niby nurkuje 😀 to jest manipulacja. Pasy SKB są bardzo w porządku, dobrze prztrzymują dziecko. I przynajmniej filmy z testów pokazują bo np producenci fotelików co niektórzy nie pokazują :]

 27. Również uważam, że jest to dobry wybór zamiast fotelików, podkładek. Oczywiście dla starszych dzieci. Mam w aucie adapter i polecam. Naprawdę genialne urządzenie dzięki któremu nie muszę już przekładać ciężkiego fotelika.

 28. Ja polecam SKB dla starszych dzieci. Czyli od 8 czy 9 lat. Wszystko zależy ile dane dziecko waży, ile ma wzrostu. Pasy są w porządku zamiast fotelika tylko w przypadku, jeśli to dziecko się nie mieści i są rewelacyjną alternatywą dla podkładki.

 29. Jest napisane właśnie, wszystko zależy od tego, jakie gabaryty ma dziecko. Są i tacy, którzy przewożą dziecko, które ma 4 lata. ja jednak zdecydowanie rekomenduję tak jak pisze sam SKB – od 5 roku. Jest na pewno super pod tym względem, bo nie trzeba przenosić fotelików

 30. Przede wszystkim odpowiednie sa te pasy dla dzieci dużych, wyrośnietych, nie mieszczących się w fotelikach to raz. Dwa – są bezpieczne co pokazują testy i to juz tak wyrażnie, że już chyba bardziej wyraźnie się nie da. Sa dobra alternatywą dla fotelików czy podkładek

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick