Podsumowaie tygodnia #25. Tragiczne żniwo

0
Okres Wszystkich Świętych to wzmożony ruch na drogach, ale mimo apeli policji oraz tych, którzy już stracili bliskich w wypadkach drogowych, ciągle nie do wszystkich dotarło, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Tragiczny bilans minionego tygodnia mówi sam za siebie.

Nie żyje 66-latek

Fot. facebook.com/ospdobrzyca

Do pierwszego śmiertelnego wypadku w minionym tygodniu doszło w miejscowości Trzebowa (gmina Dobrzyca). 66-letni kierowca stracił panowanie nad kierownicą i na łuku drogi uderzył w przydrożne drzewo. Reanimacja nie pomogła. Mężczyzna zmarł na miejscu.

>> Śmierć na drodze. Reanimacja nie pomogła

Hejt w kampaniach politycznych

Z hejtem w internetowych komentarzach postanowił walczyć Krystian Kinastowski, walczący w drugiej turze o fotel prezydenta Kalisza. Jak sam stwierdził, „to nieczyste zagrywki” oraz „stek bzdur i kłamstw wytworzonych pod wypływem ludzkich instynktów i żądz”. Złożył on już trzy wnioski do sądu o ukaranie hejterów.

>> Kinastowski z rodziną zaatakowani przez hejterów. Kandydat na prezydenta Kalisza: „Trzy wnioski już trafiły do sądu”

Swój sprzeciw wobec kłamstwom i nieprawdziwym komentarzom wygłosił także Mariusz Witek, ubiegający się o reelekcję na stanowisku burmistrza Ostrzeszowa. Jak ujął w swym oświadczeniu, „nie doceniał siły internetu” i „jeszcze raz mówi stanowcze „nie” dla hejtu i kłamstw”.

>> Ostrzeszowska kampania pod znakiem hejtu? Witek wydaje oświadczenie

Kostucha straszy na krajówce

To już druga taka akcja krotoszyńskiej policji i – trzeba przyznać – niesztampowa. We wtorek przy drodze krajowej nr 36 w Smoszewie kierowcy mogli zobaczyć nie tylko policyjny radiowóz, ale także kostuchę. Obok niej leżał worek imitujący zakryte ludzkie zwłoki. Całej akcji towarzyszyło hasło: „Nie spiesz się! I tak będziesz pierwszy na swoim pogrzebie”. Cel był jeden – zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu.

>> „Śmierć” na krotoszyńskiej krajówce

Polityczna zdrada?

Ten transfer był jedną z największych politycznych „bomb” ubiegłego tygodnia. Mowa o Elżbiecie Grochowskiej, która zdobyła mandat radnej jako członkini klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jej plany jednak nieco się zmieniły, bo po wygranych wyborach postanowiła wstąpić w szeregi zespołu Beaty Klimek, która tym sposobem zgarnęła większość w radzie miasta. Senator Mikołajczyk nie krył oburzenia i przedstawił dokument podpisany przez Grochowską, z którego wynika, że w momencie wystąpienia z klubu PiS, honorowym będzie jeśli odda mandat.

>> Polityczny transfer na wagę większości w radzie

Siódma kadencja kończy pracę

W tym tygodniu odbyła się 53. Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego i tym samym swoją pracę zakończyli radni siódmej kadencji. Nie obyło się bez wzruszających pożegnań, kwiatów i braw dla Beaty Klimek, ale także zaskoczeń. A to w związku z kontrowersjami dotyczącymi wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego emisji obligacji na kwotę 4 mln zł. Po długich dyskusjach radni (ku zdziwieniu prezydent miasta) postanowili nie wprowadzać punktu do porządku obrad.

>> Chcieli wyemitować obligacje na 4 mln zł. Radni się nie zgodzili

>> Ostatnia taka sesja miejska. Siódma kadencja kończy pracę

Tragedia w Rogaszycach. Nie żyje kobieta

Do wypadku doszło w środę przed południem. W miejscowości Ragaszyce (gmina Ostrzeszów) zderzyły się dwa samochody marki Citroen Berlingo. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna nagle zjechał na przeciwległy pas i uderzył w auto tej samej marki, którym kierowała kobieta. Do wyciągnięcia jej z wraku pojazdu potrzebny był specjalistyczny sprzęt. Reanimowali ją zarówno strażacy jak i załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, kobieta zmarła na miejscu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

>> Śmiertelny wypadek w Rogaszycach. Reanimacja nie pomogła

Zmarła na cmentarzu podczas mszy

Screen z YouTube’a Twojego Pulsu Tygodnia

To był szok nie tylko dla rodziny, ale także dla setek osób zgromadzonych na mszy św. na terenie cmentarza w Kraszewicach (pow. ostrzeszowski). 58-letniej mieszkanki gminy Kraszewice nie zdołali uratować ani ratownicy medyczni, ani załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która przyleciała z pomocą.

>> Zmarła na cmentarzu podczas mszy we Wszystkich Świętych

Kwestowali na renowację pomników. Zajmie się nimi prokuratura?

Tę zbiórkę mogą zapamiętać na długo. Chcieli pomóc w kweście na rzecz renowacji pomników Powstańców Wielkopolskich, ale ich puszka stała w sąsiedztwie znaków, które uznawane są m.in. za symbole organizacji faszystowskich. Sprawa ma trafić do prokuratury.

>> Kwestowali na renowację pomników. Zajmie się nimi prokuratura?

Wspominamy tych, którzy odeszli

Jak co roku wspomnieliśmy tych, którzy zmarli w ciągu minionego roku. W tym czasie w Południowej Wielkopolsce pożegnano wiele osób, które w sposób znaczący działały dla lokalnych społeczności, udzielały się w polityce, sporcie czy kulturze. Poniżej publikujemy wspomnienia o tych, którzy w 2018 roku odeszli i zostawili po sobie wiele wspomnień.

>> Oni odeszli w 2018 roku… [WSPOMNIENIE]

Tajemnicze, zapomniane mogiły

Są takie miejsca w naszym regionie, nad którymi unosi się aura tajemnicy i zadumy… Cmentarz ewangelicki w Szklarce Śląskiej w gminie Sośnie i pozostałości po żydowskim kirkucie w lesie nieopodal Mikstatu to nekropolie niezwykłe, trochę zapomniane. Są jednak ludzie, którzy ich historię przekazują kolejnym pokoleniom.

>> Cmentarze, o których pamięta już niewielu…

Zginęło troje mieszkańców powiatu kaliskiego

Fot. iturek.net

Trzy osoby zginęły na miejscu (mieszkańcy powiatu kaliskiego), a dwie zostały ranne w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w Celestynach (pow. turecki) na DW 470 tuż przy granicy z powiatem kaliskim.

>> Tragedia na drodze Kalisz – Turek. Nie żyją trzy osoby [ZDJĘCIA]

Spadające szyby

Fot. Krzysztof Maik

Z okna jednego z budynków przy ulicy Głogowskiej w Ostrowie Wielkopolskim wypadła szyba. Z piątego piętra. I rozbiła się na chodniku. Strażacy zostali wezwani na prośbę ostrowskich policjantów, by zabezpieczyć pozostałości.

>> Szyba z piątego piętra spadła na chodnik. Strażacy i policja w akcji

Nowicki tuż za podium

Niewiele brakowało, a pochodzący z Lewkowa Bartosz Nowicki stanąłby na podium 3. Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Egipcie. Reprezentant klubu Paralotnie Michałków rywalizujący w kategorii PF1 przegrał walkę o brązowy medal zaledwie o 0,17 sekundy! W klasyfikacji narodowej, reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce.

>> Nowicki na czwartym miejscu w mistrzostwach świata

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick