„Podróże do miejsc nakazanych”. Premiera 10 grudnia

0
9 grudnia 1939 roku pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zapędzeni zostali na dworzec kolejowy. Tam trafili do wagonów. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Wśród przymusowych wysiedlonych była kilkuletnia wówczas Emilia Zdrojowa...

Zdjęcia i pierwsze świadectwo szkolne w języku niemieckim prezentowane w materiale video to jedyne pamiątki z tego okresu. Po 78 latach od tych wydarzeń cztery jarocinianki pojechały do miejsc zsyłki. Odnalazły „swoje” wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Na podstawie ich wspomnień powstał film dokumentalny.

Nagraniem filmu i montażem zajęli się członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

Premiera „Podróży do miejsc nakazanych” odbędzie się w rocznicę pierwszych wysiedleń, w niedzielę 10 grudnia o godz. 15.30 w Kinie „Echo” w Jarocinie. Po projekcji zaplanowano spotkanie z bohaterkami i twórcami filmu.

Produkcję filmu wsparła Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Film powstał przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick