DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pleszewianka Roku 2018 wybrana. Zobacz relację z gali

Do tytułu Pleszewianina Roku 2018 nominowano dziesięć osób oraz instytucji (Siostry Dominikanki z Broniszewic, Przemysław Konopczyński, Artur Kowalski, Sławomir Moch, OSP w Pleszewie, Miłosz Pawlak, Lucyna Roszak, Ewa Siekierska, Magdalena Sobczak, Piotr Świderski i Marcin Wegner). Burzliwe obrady i cztery dogrywki sprawiły, że ostatecznie jurorzy wybrali Ewę Siekierską, sekretarza Pleszewskiej Rady Seniorów, która od lat aktywizuje najstarszych mieszkańców miasta i gminy. Jest także organizatorką Senioriady 2018, w której uczestnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych i artystycznych.

Biznesmenem Roku został Tadeusz Stefaniak z Pleszewskiego Centrum Medycznego, który przepracował w tej placówce 24 lata, a przez ostatnich 7 był jej prezesem. Rolnikiem Roku został natomiast Jan Noskowski z Brzezia, prowadzącego wspólnie z żoną od 34 lat gospodarstwo rolne, które przejęli po rodzicach żony, kiedy liczyło 25 ha. Obecnie rozrosło się do 55 ha wraz z dzierżawą. Główną specjalizacją gospodarstwa jest produkcja roślinna oraz bydła opasowego w ilości 70 sztuk. Tytuł Rzemieślnika Roku trafił do rąk Lucjana Majchrzaka, który w wieku 17 lat uzyskał tytuł czeladnika w zawodzie elektryk, a w 1975 roku tytuł Mistrza w zawodzie elektromonter. Od 1984 prowadzi firmę zajmującą się instalatorstwem elektrycznym. Mecenasami Pleszewskiej Kultury 2018 zostali ex aequo Sławomir Moch oraz Jacek Rabiak i Dawid Tomczak. Ten pierwszy jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pleszewie. Jacek Rabiak i Dawid Tomczak to twórcy Attractive Sound Festival. Muzyczna impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, przyciągając fanów z całego regionu i nie tylko.

Ostatnim przyznanym podczas gali tytuł trafił do sióstr Dominikanek z Broniszewic, które zostały „Otwarte na dobroczynność”. Uhonorowano je w uznaniu za to, czego dokonały, by doprowadzić do budowy Domu Chłopaków w Broniszewicach. Jest to placówka, w której mogą mieszkać i wychowywać się niepełnosprawni chłopcy w różnym wieku. Tytuł ten jest przyznawany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Wcześniej otrzymali go prof. Ryszard Wielebiński, wybitny radioastronom urodzony w Pleszewie oraz prof. Bronisław Marciniak, honorowy obywatel i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz