Patowa sytuacja pałacu w Mojej Woli. Co dalej?

6
Starosta ostrowski odmówił wywłaszczenia pałacu w Mojej Woli. Wiekowy obiekt od lat niszczeje, a proces jego przejęcia i remontu utrudnia niełatwa dokumentacja oraz hipoteka. To jednak nie zamyka sprawy. Przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody mają "plan B".

Starosta ostrowski Paweł Rajski zdecydował o odmowie wywłaszczenia pałacu myśliwskiego, znajdującego się w Mojej Woli. Urząd zapewnia, że wpływ na podjęcie tej decyzji miało wiele czynników. – Przede wszystkim wojewódzki konserwator zabytków nie spełnił przesłanek dotyczących możliwości wykonania remontu zastępczego. To jest prawo, które ma konserwator, aby takie działania przeprowadzić. Z naszej strony na tym etapie jest to ostateczna decyzja. Oczywiście strony mają prawo się odwołać. Czas pokaże, czy skorzystają z tej możliwości – mówi Janusz Grzesiak, dyrektor biura promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Nad decyzją starosty ubolewają przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, którzy walczą o to, by dla pałacu nadeszły lepsze czasy. Ich wątpliwości budzi także wysokość zadłużenia, wyliczona na blisko 7 mln zł. – Jest to rzeczywiście ogromna kwota, jednak nie jesteśmy przekonani, czy przejęcie pałacu przez Skarb Państwa musiałoby się automatycznie wiązać z ryzykiem zapłaty przez Skarb Państwa pełnej hipoteki. Według naszej oceny sprowadzałoby się to jedynie do poziomu wyceny rynkowej nieruchomości, co w naszej opinii stanowi ok. 700 tys. zł – zaznacza Karol Marczak, prezes zarządu Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

Warto zaznaczyć, że gdyby doszło do wywłaszczenia, właścicielem pałacu nie stałby się powiat ostrowski, a Skarb Państwa, ponieważ starostwo występowało w tej sytuacji jako jego przedstawiciel w terenie.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE
 1. 5  0

  Konserwator sam wnioskowal o wywlaszczenie a oni sie tlumacza ze nie uzyl narzedzia w postaci remontu zastepczego. Nie uzyl bo nie ma na to kasy i nie bedzie mial a poza tym jak cos co jest warte 700 tys zl moze miec hipoteke 1000 % wartosci?
 2. 0  0

  Ciekawi mnie skąd jak coś złego w jakiejś dziedzinie się dzieje to PO? Odnośnie Pałacu w mojej woli to jego los został przypieczętowany jak jeszcze nie było Po tylko jak się nie mylę SLD i PSL, podobnie zaczęło się dziać z pałacem w Lewkowie w momencie kiedy przejęło go Muzeum Kaliskie z Rąk Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej w Lewkowie. Pałac oddany po remoncie przez konserwatorów zabytków z Torunia, przez parę lat użytkowania przez Muzeum Kaliskie znów popadł w ruinę. Dobrze, że Starosta Ostrowski Paweł Rajski postanowił przejąc pałac w Lewkowie przez Starostwo Ostrów i wyremontować bo jeszcze chwila i Pałac podzieliłby los zakładu przetwórstwa mięsnego który miał świetnie prosperować w prywatnych rękach Pana Bronisława. Sz. mieszczący się w obrębie pałacu Lipskich
 3. 0  0

  zdzisław pan rajski to manipulant .niech dadza znac ci ktorym rajski pomogl? nie ma ich, zgony w szpitalu bez wyjasnien, slowo przyjaciel znaczy u tego pana raczej oszustwo, prawda panie urbaniak itd itp

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick