Patowa sytuacja pałacu w Mojej Woli. Co dalej?

6
Starosta ostrowski odmówił wywłaszczenia pałacu w Mojej Woli. Wiekowy obiekt od lat niszczeje, a proces jego przejęcia i remontu utrudnia niełatwa dokumentacja oraz hipoteka. To jednak nie zamyka sprawy. Przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody mają "plan B".

Starosta ostrowski Paweł Rajski zdecydował o odmowie wywłaszczenia pałacu myśliwskiego, znajdującego się w Mojej Woli. Urząd zapewnia, że wpływ na podjęcie tej decyzji miało wiele czynników. – Przede wszystkim wojewódzki konserwator zabytków nie spełnił przesłanek dotyczących możliwości wykonania remontu zastępczego. To jest prawo, które ma konserwator, aby takie działania przeprowadzić. Z naszej strony na tym etapie jest to ostateczna decyzja. Oczywiście strony mają prawo się odwołać. Czas pokaże, czy skorzystają z tej możliwości – mówi Janusz Grzesiak, dyrektor biura promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Nad decyzją starosty ubolewają przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, którzy walczą o to, by dla pałacu nadeszły lepsze czasy. Ich wątpliwości budzi także wysokość zadłużenia, wyliczona na blisko 7 mln zł. – Jest to rzeczywiście ogromna kwota, jednak nie jesteśmy przekonani, czy przejęcie pałacu przez Skarb Państwa musiałoby się automatycznie wiązać z ryzykiem zapłaty przez Skarb Państwa pełnej hipoteki. Według naszej oceny sprowadzałoby się to jedynie do poziomu wyceny rynkowej nieruchomości, co w naszej opinii stanowi ok. 700 tys. zł – zaznacza Karol Marczak, prezes zarządu Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

Warto zaznaczyć, że gdyby doszło do wywłaszczenia, właścicielem pałacu nie stałby się powiat ostrowski, a Skarb Państwa, ponieważ starostwo występowało w tej sytuacji jako jego przedstawiciel w terenie.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Konserwator sam wnioskowal o wywlaszczenie a oni sie tlumacza ze nie uzyl narzedzia w postaci remontu zastepczego. Nie uzyl bo nie ma na to kasy i nie bedzie mial a poza tym jak cos co jest warte 700 tys zl moze miec hipoteke 1000 % wartosci?

  2. Ciekawi mnie skąd jak coś złego w jakiejś dziedzinie się dzieje to PO? Odnośnie Pałacu w mojej woli to jego los został przypieczętowany jak jeszcze nie było Po tylko jak się nie mylę SLD i PSL, podobnie zaczęło się dziać z pałacem w Lewkowie w momencie kiedy przejęło go Muzeum Kaliskie z Rąk Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej w Lewkowie. Pałac oddany po remoncie przez konserwatorów zabytków z Torunia, przez parę lat użytkowania przez Muzeum Kaliskie znów popadł w ruinę. Dobrze, że Starosta Ostrowski Paweł Rajski postanowił przejąc pałac w Lewkowie przez Starostwo Ostrów i wyremontować bo jeszcze chwila i Pałac podzieliłby los zakładu przetwórstwa mięsnego który miał świetnie prosperować w prywatnych rękach Pana Bronisława. Sz. mieszczący się w obrębie pałacu Lipskich

  3. zdzisław pan rajski to manipulant .niech dadza znac ci ktorym rajski pomogl? nie ma ich, zgony w szpitalu bez wyjasnien, slowo przyjaciel znaczy u tego pana raczej oszustwo, prawda panie urbaniak itd itp

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.