Ostrowskie tężnie solankowe tuż, tuż! Wyłoniono wykonawcę projektu

0
Fot. UMOstrow
Ostrowskie tężnie solankowe w parku miejskim mają stanąć wiosną przyszłego roku. Realizacja tych obietnic powoli staje się faktem. W Urzędzie Miejskim podpisano umowę z wykonawcą projektu, który został wyłoniony w przetargu. Pozostaje już tylko czekać na projekt oraz rozpoczęcie budowy.

Tężnie solankowe były domeną jedynie miast uzdrowiskowych. Teraz, coraz częściej można je spotkać w dużych aglomeracjach. Takie miejsca to jeden ze sposobów na walkę ze smogiem i ogólnym zanieczyszczeniem środowiska.

Tężnie staną również w ostrowskim parku. Ich budowa ma zakończyć się wiosną przyszłego roku. Na stworzenie projektu wykonawca ma osiem tygodni. Po nich rozpoczną się prace budowlane. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 740 tysięcy złotych. – Miejsca takie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, ponieważ poza pozytywnym wpływem na nasze drogi oddechowe, orzeźwiają w upały i poprawiają samopoczucie. To przyjemne miejsce spotkań i integracji ze znakomitym mikroklimatem – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zbudowane są z drewna i wypełniona gałęziami brzozy, tarniny lub drzew iglastych. Pod nimi znajduje się basen z roztworem solnym. Wokół takiego obiektu powstaje bogaty w sole i nasycony mikroelementami aerozol posiadający właściwości lecznicze. Tężnie są wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu m.in. chorób górnych dróg oddechowych, rozedmy płuc, nadciśnienia, zapalenia zatok i alergii.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick