Ostrowski Caritas nie ma pieniędzy. Ksiądz na sesji prosi o pomoc

26
O 50 procent mniej pieniędzy z budżetu gminy ma w tym roku do dyspozycji ostrowski Caritas na opiekę nad chorymi i starszymi mieszkańcami naszego miasta. Gorąca dyskusja na ten temat wybuchła na sesji rady miejskiej po tym, jak głos zabrał dyrektor tej instytucji, mówiąc, że brakuje pieniędzy, by należycie zajmować się tymi osobami.

Duchowny, który zarazem przewodzi ostrowskiemu oddziałowi złożył pismo w tej sprawie do prezydent miasta i przewodniczącego rady miejskiej. – W myśl tego informuję, że nie jestem w stanie dalej opiekować się 995 osobami, które przekażemy miastu, bo Caritas nie jest w stanie się tego podjąć – zakomunikował ksiądz dyrektor. Budżet został obcięty o połowę ze 100 tys. zł do 50 tys. zł.

Do sprawy odniósł się przewodniczący Marian Herwich. – Radni dostali pismo na ten temat przed sesją o 9.00. Ten dokument powinien wpłynąć przed posiedzeniem komisji finansów, a nie rano w dniu sesji – zakomunikował rajca.

Sytuację próbowała wyjaśnić także prezydent Beata Klimek. – Kiedy dyskutowano o budżecie 27 grudnia 2017 roku, ja i prezydent Ewa Matecka informowaliśmy radnych, że takie uszczuplenie środków, będzie miało określone skutki. I te skutki mamy obecnie. Z pustego Salomon nie naleje. Pieniądze zostały ograniczone i efekty tego mamy takie, a nie inne. U mnie były też przedstawicielki stowarzyszenia Amazonek, które również dostały mniejsze dofinansowanie – wyjaśniła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Sytuację z dofinansowaniami tłumaczył również przewodniczący rady Marian Herwich.  Nie możemy mówić półprawdy. Było wyraźnie powiedziane, że ze względu na to, że -brakuje pieniędzy na inwestycje, to dajemy połowę do czerwca. Ulice nie poczekają. Chcemy najpóźniej w marcu ogłosić przetargi na inwestycje drogowe. To jest nie fair w stosunku do nas. Przecież jeśli ogłosimy przetarg w czerwcu, to zamiast 100 tys. zł, zapłacimy 150 tys. zł. Im szybciej zrobimy przetarg, tym mamy większe szanse, że za te same pieniądze wykonamy więcej nowych nawierzchni ulic – przekonywał przewodniczący rady Marian Herwich.

Beata Klimek powiedziała, że osoby starsze i schorowane muszą mieć zapewnione pieniądze na opiekę, ponieważ – jak to ujęła – „jest to kwestia elementarnej przyzwoitości i zachowania ciągłości tych zadań”. – Będziemy się starać z panią skarbnik, żeby te brakujące 50 tys. zł znaleźć w budżecie. Ale nie może być tak, że my teraz będziemy szukać pieniędzy do każdego wniosku, bo to jest po prostu niewykonalne. Mając na względzie zdrowie i życie obywateli, będziemy starali się znaleźć te pieniądze, ale stawiacie nas państwo w bardzo trudnej sytuacji – dodała.

Radna Milena Kowalska także odniosła się do tego tematu. – Jako rada miejska nie przyznajemy środków na konkretne działanie, bo do tego powoływana jest komisja. My przeznaczamy konkretny budżet. I bardzo serdecznie żałuję, że to pismo otrzymałam przed chwilą. Przecież gdybyśmy wiedzieli o takiej dramatycznej sytuacji, to przecież co byłby za problem, żeby dołożyć środki. Jako rada miejska będziemy wspierać mieszkańców i jeśli jest taka potrzeba, to oczywiście środki zostaną dołożone. Nie widzę żadnych przeszkód, żeby pieniądze przekazać na dział zdrowie, jeśli tylko się pojawią. A wiemy przecież, że one na pewno się pojawią. Pani skarbnik powiedziała, że w przyszłym miesiącu jasno i precyzyjnie będziemy mogli oszacować wysokość wolnych środków w naszym budżecie. A będą one na pewno milionowe.

XLIV Sesja Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – 30.01.2018

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

26 KOMENTARZE

  • 299
   9

   No to Klimek przegieła. Napuszczanie księdza na rade? Zwłaszcza że sama zadecydowała że kasa idzie na dom seniora a nie Caritas? Mistrzyni demagogii.

 1. 18
  9

  Caritas to organizacja Kościelna. Kościół w Polsce, to najlepiej prosperujace”przedsiebiorstwo”, zwolnione z podatków!!!. Myślę, że na prośbę Księdza o wsparcie zareaguje entuzjastycznie, bo życie w ubóstwie hierarchii kościelnej pozwolniliło zgromadzić pokaźne skarbce środków. A jak nie to cóż pozostaje darowizna od bezdomnego Stanisława może spenięźy na potrzeby podopiecznych ksiedza choć jednego Maybacha. Radni z PO tak jak wiatr zawieje wstyd.

 2. 12
  1

  wszyscy tam o niczym nie wiedzieli, niczego nie pamiętali, wzajemnie się oskarżali, głupoty gadali a tak naprawdę to caritas o… . A przewielebni im w 2014 zaufaliście a może należy przeprosić(podać rękę) za tych co wam fałszywie donosili a dziś siedząc wygodnie np w stolicy czy w budynku pzpr i patrzą w niebo i udają ze to nie oni.

 3. 284
  12

  Księżulek zmanipulowany. zamiast napisać pismo od razu przyszedł z nim prosto na sesję. No i jeszcze walnął tekst o tym , że biedaki nie głosują i ta wredna rada nie dałą pieniedzy. Ludzie. Rada daje pieniądze a dzieli Beata Klimek. Potem beata Klimek wznosi oczy do nieba i mówi nie dałam bo radni nie dali. A jakoś na swoje zabawki ma. A jakoś z kapslowego dla swojej koleżanki radnej Waliszewskiej znalazła 16 tysięcy na One time ( na koszykówkę) Toż to państwo w państwie kto nie widzi to chyba ślepy. Radni powiedzieli jasno. 50 tyś Caritas dostał teraz i nie ma żadnych przeszkód żeby tyle samo dostał na drugie półrocze.

 4. 7
  8

  prosze powiedziec czy tak mozna: w publiczym miejscu w powadze obrad(uwielbiany przez PO i …) moze mowic do ksiedza pan a gdyby w kosciele w czasie uroczystej mszy ksiadz na tego w mundurze powiedział t…. byloby ok. a on z ambonki przemawial na jednym z pogrzebów.

 5. 11
  9

  Zamiast na posiedzenie Rady proszący ksiądz powinien wraz ze swoimi braćmi modlić się , modlić, modlić, modlić. Przecież to Bóg daje, a kto jest mu bliższy niz np. kapłan z Ostrowa. Zdumiewa mnie mała wiara księży z ostrowskiego Caritasu w moc modlitwy i jej sprawcze działanie.

 6. 9
  5

  … a Jurek ma nawet na Woodstock ! Sorry za mój głupi komentarz ale jak czytam moich poprzedników … Niech Caritas Ostrów Wlkp. przekaże tych 995 podopiecznych miastu – wtedy rachunek wyjdzie” taniej” niż 50 tys zł.

 7. No nie , bez przesady kilkanaście milionów zł odszkodowania dla Konkatedry … może połowa na Caritas??? Pytam gdzie te pieniądze idą ? Do Kalisza , Torunia czy Watykanu ? Proszę o wiarygodną odp !!!

 8. Oto mój komentarz

  Prawie 12,5 miliona złotych odszkodowania otrzyma parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z Ostrowa Wielkopolskiego. To za grunty przejęte w okresie PRL. Na terenach przejętych przez Skarb Państwa w latach 50. znajduje się m.in. siedziba Starostwa Powiatowego w Ostrowie. (http://www.tvn24.pl)

  • Jeszcze Starostwo wykiwają z kasy… założę się…!!!! Pytam ponownie ….gdzie kasa przyznana Konkatedrze ? GDZIE POSZŁA ??? Kto się TYM zajmie??? Hm … Wszyscy się boją !!!

 9. czemu-dlaczego takie inicjatywy nie wspomagają właśnie… nasi wielcy politycy? Za chwilę nas WYKOPIĄ Z EUROPY!!! ARMIA… BÓJ SIĘ BOGA .!!! NIe chcę PRZYTOCZYĆ , słów zięcia nt zmian w lotnictwie …….

 10. 3
  3

  Herwich albo Milena powiedziała, że dzięki obcięciu kasy na Muzeum i Caritas powstanie banda na stadionie żużlowym. Czyżby radni będący w większości nie chodzili na zawody i musieli sfinansować kogoś innego?

 11. Hm hm hm ,a gdzies czytałem ze któras ostrowska parafia ma dostac rekompensate za grunty.Cos około 12 milonów PLN………Może sie podzielą z Caritas’em??? Albo Jurek Owsiak Wam ofiaruje jakąs kwotę???Bo na Ojca dyrektora to pewnie nie macie co liczyc …………..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.