DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrów Wlkp. zamontował 11 czujników powietrza

Prezydent miasta zapowiada, że za kilka dni czujniki zostaną włączone do systemu „Airly”, czyli do sieci sensorów powietrza stworzonego dla miast i gmin. – Dzięki temu będziemy mogli monitorować stan powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online na stronie map.airly.eu. Zakup czujników sfinansował Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. W sieci jest już czujnik zamontowany na siedzibie spółki przy ulicy Wysockiej. Znajdą się tam również sensory „wyklikane” przez ostrowian w konkursie Avivy przy ul. Ogrodowej oraz na Stanicy Harcerskiej – informuje na swoim fanpage’u Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wlkp.

W tym samym systemie znajdują się odczyty z dwóch czujników, które od dłuższego czasu mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie Wielkopolskim. Jeden z nich znajduje się na budynku należącym do Telewizji Proart. Odczyty można śledzić w zakładce „Alarm smogowy” na portalu wlkp24.info oraz codziennie na antenie naszej stacji.

Prezydent miasta ma nadzieję, że szerzej dostępna informacja o stanie powietrza wpłynie na zwiększenie świadomości mieszkańców na temat tego, czym oddychamy. – Pozwoli to także zidentyfikować źródła problemów i ich dokładne lokalizacje – dodaje.

Fot. facebook.com/pg/prezydent.beata.klimek

Napisz do autora

Komentarze (11)
  • A
    adolf

    środa, 24 stycznia, 2018

    czy czujniki bedą mierzyć zanieczyszczenia przy ulicach lub latem na chodnikach przy ulicach ?

    Odpowiedz
  • J
    Jarząbek

    środa, 24 stycznia, 2018

    Łubudubu łubudubu niech żyje nam pani prezydent
    nieeech żyje nam
    to śpiewałam ja, telewizja proart z przybudówkami
    😉

    Odpowiedz
  • M
    mieszkaniec

    środa, 24 stycznia, 2018

    przydał by sie czujnik na Zębcowie rejon szkoły 6 . czasem jest tam tragicznie .

    Odpowiedz
  • M
    Mingo

    środa, 24 stycznia, 2018

    przydal by sie rowniez czujnik na Pruslinie .wieczorem to nie ma czym oddychac,

    Odpowiedz
  • M
    mieszkaniec

    środa, 24 stycznia, 2018

    miasto powinno położyć nacisk na rozbudowę sieci ciepłowniczej myśle że na takich osiedlach , jak Pruślin , Zębców gdzie jest już dość zwarta zabudowa i parę bloków sporo by było chętnych do podłączenia , a przy okazji budowy nowych domów w warunkach zabudowy podawać obowiązek podłączenia do sieci – i z czasem jakość powietrza na pewno by się poprawiła a i MZC by zarobił .

    Odpowiedz
  • SO
    starszy ostrowianin

    środa, 24 stycznia, 2018

    Szanowna pani Prezydent, oczekuję i myślę że nie jestem sam( kiedyś była za tym też pani radna Beata Klimek) na zamontowanie profesjonalnej stacji do badania czystości powietrza, koszt to około pół miliona złotych. Chwalenie się że ktoś zamontował amatorskie czujniki których koszt to około 1 tysiąca złotych, których wskazania można porównać do termometrów i barometrów przyokiennych. Ciekawe czy IMGW na podstawie takich termometrów określa i przewiduje prognozę pogody?
    Zamontowane czujnik i co dalej, Mam nie wychodzić z domu nie otwierać okien. OK, ja to zastosuję, a Pani Prezydent będzie chodzić i sprawdzać czy ostrowianie siedzą w domu i maja okna zamknięte? KPINA. Odnoszę wrażenie że Pani cofnęła się kilkadziesiąt lat. Ciągle opowiada Pani o smogu że to wina piecy , a nie zauważyła Pani że co rok jest ich mniej , co rok ostrowianie przechodzą na ogrzewanie z OZC lub gazowe, co nie przekłada się na na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza wręcz odwrotnie ciągle rośnie. Czuje Pani zadowolenie z zamontowanych czujników i banerów, widać to zadowolenie- zrobiłam co mogłam. Ale nie damy się oszukać czekam na konkretny plan walki ze smogiem(jest także wiosną i latem). Mogę podpowiedzieć co należy zrobić. Mamy obwodnicę która jest nie wykorzystana. Należy przekierować tiry,cysterny z paliwem na obwodnicę nie przez centrum miasta. A była Pani w wydziale ochrony środowiska pytała Pani o MAHLE można to ograniczyć co się stamtąd wydobywa, tego nie widać ani nie czuć a jest bardzo szkodliwe. Oczekuję, myślę że nie jestem sam szybkich zdecydowanych działań. wyrazy szacunku

    Odpowiedz
  • O
    ostro

    czwartek, 25 stycznia, 2018

    Starszy ostrowianin ma racje a tak przy okazji Osiedle Robotnicze kopci ana obrzerzach domki jednorodzinne w srone Wysocka kto tam sprawdza

    Odpowiedz
  • P
    pruslinianka

    czwartek, 25 stycznia, 2018

    A w Pruslinie dosyc ,ze kopca w piecach,bo na obrzezach nikt nie sprawdza,to dodatkowo spaliny z obwodnicy tak ,ze jestesmy tu ugotowani pod kazdym wzgledem.Smrod,brud i kurz.Nikt sie naszym osiedlem nie przejmuje

    Odpowiedz
  • O
    obiektywny

    piątek, 10 maja, 2019

    Te czujniki to jakaś zabawka montowane we framugach okien – nie zgodne z zaleceniami WIOŚ.
    Są jeszcze inne firmy , które montują czujniki w Polsce – Beskid Instruments, Syngeos – oni przynajmniej stawiają na jakość a nie na czujnik zabawkę. Gratulacje dla Katowic i Poznania za wybór lepszych, profesjonalnych rozwiązań.
    Obiektywny Obserwator

    ps. minus dla zabawek z Airly za brak dostępności otwartych danych – usunęli dane z Kanarka – trzeba na nich uważać

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz