Nowoczesne Ramię C na Ostrowskiej Ortopedii

0
Kineskopowe ekrany, obraz jak ze starego telewizora i spora dawka promieniowania - to już przeszłość. Stary 12-letni sprzęt, który do tej pory był wykorzystywany na bloku operacyjnym nie spełniał już norm współczesnej medycyny - zastąpił go nowoczesny aparat rentgenowski - Ramię C.

Rocznie na oddziale ortopedii przeprowadzanych jest 1400 zabiegów w tym blisko 900 zespoleń kości, przy których tego typu aparat jest niezbędny. Teraz operacje będą przebiegać sprawniej, dokładniej, a co ważniejsze bezpieczniej. Znacznie zmniejszy się też dawka promieniowania wyjaśnia – Mirosław Falis – ortopeda, ordynator Oddziału Ortopedii w ZZOZ w Ostrowie Wlkp.

Aparat rentgenowski kosztował ponad 300 tys. Złotych. Zakup został sfinansowany ze środków budżetu szpitala i powiatu ostrowskiego.

Oddział Ortopedii otrzymał też większy kontrakt z NFZ na przeprowadzanie operacji wstawiania endoprotez stawu biodrowego i kolanowego, dla pacjentów oznacza to znaczne skrócenie oczekiwania na zabieg – mówi Dariusz Bierła – dyrektor szpitala.

Ramię C to aparat o wielu możliwościach. Głównie będzie służyć ortopedii jednak w razie potrzeby może zostać wykorzystany także do operacji na tkankach miękkich, w nefrologii czy kardiologii inwazyjnej. Teraz w ostrowskim szpitalu brakuje jeszcze nowoczesnego bloku operacyjnego, ten ma powstać w nowym skrzydle szpitala. Na realizację inwestycji potrzebne są środki zewnętrzne. Nowe sale operacyjne powstaną najwcześniej za kilkanaście miesięcy.

 

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick