Nowe ulice w Kowalewie

3
Zygmunta Berlinga zmieni się w Prof. Franciszka Pierunka-Łaniewskiego. Natomiast ulica 24 stycznia będzie teraz nosić nazwę Romana Dmowskiego. Zmiany te zajdą w Kowalewie.

Wojewoda Wielkopolski w tym temacie, powołuje się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Dotychczasowe nazwy są niezgodne z ustawą dekomunizacyjną, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki głosi notka IPN.

Zygmunt Berling od 1939 roku był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, w późniejszym czasie współpracownikiem NKWD, działaczem prokomunistycznym oraz wysokim urzędnikiem państwowym w czasach PRL. Mianowany przez Józefa Stalina dowódcą polskich jednostek Armii Czerwonej.

Zastępujący go na tablicy Prof. Franciszek Pierunek-Łaniewski był żołnierzem AK, a także uczestnikiem walk nad Bzurą. Data 24 stycznia to z kolei data upamiętniająca moment wkroczenia Armii Czerwonej do Kowalewa i jest ona symbolem komunizmu.

Roman Dmowski to polski polityk, poseł na Sejm i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Mieszkańcy, których dotyczy zmiana nazw ulic nie muszą się martwić wymianą dokumentów. Mogą ich używać do momentu, aż stracą ważność.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 2
    2

    24 stycznia symbolem komunizmu? Jak skończonym debilem trzeba być by na to wpaść? Jak widać wystarczy być wojewodą z PiS. Dla wszystkich w Pleszewie i okolicy to prostu data wyzwolenia spod okupacji niemieckiej, ale jak widać niedorozwoje umysłowe z PiS wiedzą lepiej. Dno żenady zostało osiągnięte

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.