Nie chcieli montować fotowoltaiki, bo termin był zbyt krótki

0
Fot. Pixabay
Instalacje odnawialnych źródeł energii, które miały zostać zamontowane w setkach domów na terenie Południowej Wielkopolski, trafią tam z opóźnieniem. Początkowo miały zostać założone do końca 2018 roku, ale w ramach przetargów nie zgłosiły się żadne firmy. Ich przedstawiciele uważali, że termin realizacji jest zbyt krótki na taką liczbę instalacji, co powoduje, że nie są w stanie spełnić wymagań.

Dlatego poszczególne samorządy zdecydowały się poprosić Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego o przedłużenie terminu realizacji projektu do końca września 2019 roku. – Teraz firmy same dzwonią i pytają, kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg. Właśnie przystąpiliśmy do przygotowania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia – wyjaśnia Dominik Sobczak, inspektor w Urzędzie Gminy w Odolanowie.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Z problemami związanymi z brakiem firm, chętnych zamontować instalacje w ramach unijnego dofinansowania spotkali się także urzędnicy z Ostrzeszowa. – Oferenci skarżyli się, że termin do końca roku jest nierealny. Dlatego unieważniliśmy przetarg i ogłosiliśmy kolejny. W drugim nie złożono żadnej oferty, wiec też go unieważniliśmy. Ale jeszcze przed jego ogłoszeniem wystąpiliśmy do marszałka województwa z wnioskiem o przedłużenie terminu wykonania projektu. Cieszymy się niezmiernie, że otrzymaliśmy na to zgodę. Przygotowujemy trzeci przetargi i mam nadzieję, że w dłuższym terminie realizacji znajdzie się oferent, który zamontuje instalacje – mówi Mariusz Witek, burmistrz Ostrzeszowa.

W Ostrzeszowie planowane jest zamontowanie 546 instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych o wartości projektu ponad 8,4 mln zł. Ok. 6,5 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. W gminie Przygodzice fotowoltaika pojawi się na 323 gospodarstwach domowych, a 162 pojawią się kolektory słoneczne. Całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść ponad 7 mln zł z czego 85 proc. to dotacja z UE, a resztę pokryją beneficjenci projektu.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl