Policjanci apelują: Reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy!

0
Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nie tylko bezdomnych, ale również nietrzeźwych. Kaliscy policjanci apelują o wzmożoną czujność i odpowiednią reakcję wobec osób, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy.

W okresie zimowym funkcjonariusze niemalże codziennie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają ogródki działkowe, dworce oraz opuszczone budynki. – Policjanci wyjaśniają takim osobom, że istnieje możliwość schronienia się w specjalnych placówkach i noclegowniach – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Mundurowi zwracają też uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, w których mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. – Człowiek będący pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taka osoba bez naszej pomocy może zamarznąć – dodaje Anna Jaworska-Wojnicz.

W drugim tygodniu stycznia temperatury mają spaść poniżej zera. Reagujmy widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą, która śpi na klatce schodowej, w piwnicy bądź pod gołym niebem. Powiadommy o sytuacji odpowiednie służby, a więc policję lub straż miejską. W ten sposób możemy uratować komuś życie. Policjanci proszą również o to, aby nie przechodzić obojętnie obok osób starszych. Niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania.

Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach takich jak zakupy lub ogrzanie domu. O trudnej sytuacji sąsiada można też powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick