Krotoszyn: Nawet 500 miejsc pracy. Pierwsze wakaty jeszcze w tym roku

6
Zakład produkcyjny Mahle Polska sp. z.o.o. z siedzibą w Krotoszynie jeszcze w tym roku zatrudni nawet między 100 a 150 osób do produkcji. Teraz w całym zakładzie kadra liczy już 3300 pracowników. Firma kończy właśnie budowę nowej hali produkcyjnej, w której będą powstawały wałki rozrządów oraz nowość - tłoki stalowe. Oficjalne otwarcie nastąpi w pierwszych dniach grudnia.

Zakład produkcyjny firmy Mahle w Krotoszynie w najbliższych kilku latach (wstępnie do 2020 roku) chce osiągnąć liczbę zatrudnienia nawet 4000 pracowników. Oznacza to, że powstanie nawet ponad 500 wakatów. Jeszcze w tym roku około 100-150 osób może starać się o zatrudnienie. W grudniu uruchomiona zostanie linia produkcji tłoków stalowych na wybudowanej właśnie hali o powierzchni 9300 metrów kwadratowych. Obiekt docelowo ma mieć 12 tysięcy metrów kw. i 5 linii produkcyjnych.

– Planujemy wdrożyć produkcję filtrów, a co za tym idzie zatrudnienie będą mogły znaleźć u nas także kobiety. Nawet 60-70% kadry będą mogły stanowić panie, bo wiele czynności przy tej produkcji to drobne prace manualne, które mogą wykonywać kobiety – mówił dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes zarządu Mahle Polska sp. z.o.o. dr Andreas Kosicki.

Zatrudnienie w koncernie – według członków zarządu – jest porównywalne co do atrakcyjności z tym oferowanym przez podobne zakłady produkcyjne np. w Poznaniu czy Wrocławiu. Jak zapewniali dziś prezes zarządu polskiego Mahle i dyrektor finansowy spółki, pensja pracownika produkcyjnego jest wyższa niż aktualna średnia krajowa. W najbliższym czasie Mahle będzie poszukiwało pracowników na tzw. „taśmę”, ale i doświadczonych inżynierów. Mile widziani są także stażyści czy praktykanci do udziału w projektach szkoleniowych.

Pytanie jednak, czy krotoszynianie będą zainteresowani ofertami. – Bezrobocie mamy w tym momencie na poziomie zaledwie 4%, gmina dostaje sygnały, że w wielu branżach brakuje rąk do pracy. Zrobimy jednak wszystko, aby firma taka jak Mahle znalazła pracowników i utrzymała swój poziom, bo dobrze prosperujący zakład to dobrze prosperująca gmina – zapewniał na konferencji burmistrz miasta i gminy Krotoszyn – Franciszek Marszałek.

Zarząd spółki deklaruje jednak, że nie zatrudnia i nie planuje zatrudniać obcokrajowców. W pierwszej kolejności na etat mogą więc liczyć Polacy. Czy w przyszłości spółka zdecyduje się na zatrudnianie na przykład Ukraińców. – Nie mamy na razie takich planów i o tym teraz nie myślimy – mówi Michał Lejkowski, dyrektor finansowy Mahle Polska sp. z.o.o.

Elementy produkowane przez spółkę Mahle montowane są w co drugim pojeździe poruszającym się na świecie. Powierzchnia, jaką zajmuje firma na terenie Krotoszyna to obecnie 38 hektarów. Nie jest wykluczone, że spółka będzie inwestowała w kolejne tereny. Sieć działalności firma rozwija także w Ostrowie Wielkopolskim. Tutaj produkowane są – i mają być w większych ilościach – elementy chłodnic, klimatyzatorów czy wymienniki ciepła. Melodią przyszłości jest też inwestowanie w produkowanie części do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Pierwsze produkty są już wytwarzane i testowane.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick