Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” już dzisiaj

3
W sobotę 8 września odbędzie się 7. edycja Narodowego Czytania. Tym razem lekturą jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Perypetii rodu Baryków będzie można posłuchać w setkach miast na terenie całej Polski.

Narodowe Czytanie, choć to stosunkowo młoda inicjatywa, na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń kulturalnych w całym kraju. W tym roku odbędzie się 7. edycja, podczas której mieszkańcy, aktorzy, politycy oraz ludzie kultury będą czytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

– Zainteresowanie Narodowym Czytaniem od początku utrzymuje się na podobnym poziomie. Zawsze znajdują się chętni, by czytać lektury oraz osoby chcące ich posłuchać. Wiele zależy także od zaproszonego gościa. W tym roku będzie nią aktorka teatralna Lidia Bogaczówna. To doskonała aktorka ze świetnym warsztatem, która jest znana ze świetnego głosu i cudownej dykcji – mówi portalowi wlkp24.info Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Narodowe Czytanie odbędzie się także w wielu gminach Południowej Wielkopolski. Udział w akcji potwierdzają nie tylko w Ostrowie, ale także m.in. w Kaliszu, Blizanowie, Ostrzeszowie, Pleszewie, Jarocinie, Kępnie.

„Przedwiośnie” oraz niektóre z poprzednich dzieł polskich pisarzy, które w minionych latach były wybrane lekturami w ramach akcji Narodowego Czytania, znalazły się na Liście 44 tekstów Antologii Niepodległości.

Lektury wszystkich edycji Narodowego Czytania:

 • 2012 r. – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
 • 2013 r. – Dzieła Aleksandra Fredry
 • 2014 r. – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
 • 2015 r. – „Lalka” Bolesława Prusa
 • 2016 r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
 • 2017 r. – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
 • 2018 r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 6
  1

  Wersja oryginalna …czy (prezydencka) …z poprawkami ???????? Podobno poloniści są za ,,,,wersją autorską . Jak można zmieniać takie dzieło literackie ? W tym przypadku nie działają już prawa autorskie???

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick