DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Mundurowi protestują. Jest odpowiedź MSWiA

Od lipca strajkuje ponad 30 tysięcy policjantów. – Domagamy się m.in. podwyższenia płac o 650 złotych brutto od 2019 roku. Zmiany systemu emerytalnego. Płatnych nadgodzin i zwolnień lekarskich – mówił w lipcu Andrzej Szary, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

Strajk policjantów to przede wszystkim wystawianie pouczeń, zamiast mandatów. Skarb Państwa stracił już na tym kilkadziesiąt milionów złotych.

CZYTAJ TEŻ: Strażacy protestują. Domagają się m.in. podwyżki i w pełni płatnych nadgodzin

Tego samego żądają strażacy. – Akcja protestacyjna póki co polega na oflagowaniu, oklejeniu samochodów, aby informować wszystkich o naszym strajku – mówił dwa miesiące temu mł. asp. Damian Resler, Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystosowało list do protestujących, który został podpisany przez ministra Joachima Brudzińskiego.

– Zebraliśmy się i przedyskutowaliśmy propozycje ministra Brudzińskiego. Te postulaty, które zostały przedstawione są bardzo niejasne. Podwyżki, które obiecuje, nie spełniają naszych oczekiwań. Zwolnienia pełnopłatne będą się należeć tylko tym mundurowym, którzy pracują w pierwszej linii i są najbardziej narażeni na utratę zdrowia. To nas dzieli. Kolega, strażak, który pracuje na codzień w administracji, też wyjeżdża na akcje. To samo tyczy się komendanta – odpowiada mł. asp. Damian Resler.

610zł podwyżki, które obiecuje Joachim Brudziński zawiera w sobie kwotę, która jest zawarta w ustawie już istniejącej. Podsumowując, mundurowi otrzymają tak naprawdę około 250zł podwyżki. – Żądamy 650zł. Nie musi być wprowadzona od razu, ale chcemy mieć ją zagwarantowaną – dodaje Resler.

Zostały pominięte postulaty dotyczące uposażeń, czy zniesienia wieku emerytalnego. MSWiA twierdzi, że porozumienie już dawno mogło być podpisane, gdyby nie ociąganie się służb w podjęciu decyzji. – To kłamstwo. Pisaliśmy, wysyłaliśmy swoje odpowiedzi do ministerstwa. Za każdym razem otrzymywaliśmy odpowiedź: „Musimy to przedyskutować”, „Podejmiemy dyskusję w tej sprawie” więc to ministerstwo wszystko przedłuża – mówi Damian Resler.

Mundurowi zapowiadają strajk w Warszawie, który odbędzie się 2 października. Wiemy, że wśród nich, będzie liczna grupa strażaków i policjantów z południowej wielkopolski, również z Ostrowa Wielkopolskiego. – Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, nie wykluczamy organizowania miasteczek mundurowych, czy strajku głodowego. Są to jednak drastyczne środki i mamy nadzieję, że do nich nie dojdzie – podsumowuje Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków Florian.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz