Mrozy wystawiają energetykę na próbę. Zabraknie prądu?

0
fotolia.com
Zapotrzebowanie na moc wzrosło w Polsce do rekordowych poziomów. Wszystko przez siarczyste mrozy w ostatnich kilku dniach. Operator systemu przesyłowego jednak uspokaja, że prądu nie zabraknie. Fala mrozów się jednak nie skończyła.

Nad naszym krajem utrzymuje się mroźne powietrze arktyczne. Najniższa temperatura to minus 18 stopni na północnym wschodzie i w kotlinach. Na zachodzie, gdzie jest najcieplej, termometry wskazują około minus siedem stopni Celsjusza.

Okres silnych mrozów to zarazem czas największego zużycia energii elektrycznej. To logiczne – zaczynamy dogrzewać mieszkania i biura, więc zapotrzebowanie na moc rośnie.

Podobnie jest zresztą każdej zimy. Niemal równo rok temu pisaliśmy, że po raz pierwszy w historii został przebity pułap 26 GW poboru mocy w Krajowym Systemie Energetycznym i wyznaczony został nowy rekord – 26230,6 MW.

Teraz zapotrzebowanie nie jest jeszcze aż tak wysokie. Jednak zbliża się do rekordowych poziomów. W poniedziałek około południa zapotrzebowanie sięgnęło 25490,138 MW. Prognoza wskazuje, że w najbliższych godzinach sięgnie 25700 MW.

źródło: www.money.pl

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.