DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Mistrzowie małej formy nagrodzeni

Nad wyłonieniem zwycięzców i wyborem prac na wystawę 17. Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu pracowało międzynarodowe jury. Prócz przewodniczącego, prof. Andrzeja Basaja, w jego skład weszli Pietro Paolo Tarasco z Włoch, Jiżi Brazda z Czech, prof. Maciej Guźniczak oraz Czesław Woś. Nagroda główna trafiła w ręce młodego czeskiego artysty, Karela Musila, który w konkursie uczestniczył po raz pierwszy.

– Inspiruje mnie exlibris i taka jest większość moich prac. Ich tematyka jest zgodna z konkursowymi wytycznymi, ale moim ulubionym tematem są relacje między mężczyzną i kobietą, co zresztą można zauważyć w tym największym prezentowanym na wystawie formacie. Pracuję też nad cyklem „osobowości” – mówi Karel Musil.

Laureatką drugiej nagrody została jedna z najbardziej utytułowanych artystek małej formy graficznej w Polsce, Hanna Głowacka. Trzecią nagrodę odebrał młody, także debiutujący w konkursie brazylijski artysta – Vinicius Sordi Libardoni, który niedawno ukończył w Polsce architekturę na Akademii Sztuk Pięknych. Dwie główne nagrody przyznało też Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jedną z nich uhonorowano Sandro Chinellato z Włoch, który nie mógł pojawić się na sobotniej uroczystości, a drugą odebrała wielokrotnie nagradzana i wyróżniana Elżbieta Radzikowska.

Ogłoszenie laureatów nagród głównych poprzedziło wręczenie dyplomów laureatom wyróżnień i artystom nominowanym do nagród. Jury wyróżniło 17 twórców, ośmiu z nich osobiście odebrało dyplom i pamiątkowy medal projektu ostrowskiego artysty Szymona Wasielaka. Na uroczystość przybyli nie tylko goście z całej Europy, ale też wyróżniony Masaaki Sugito z dalekiej Japonii, co podkreśla rangę konkursu. Nominacje otrzymało natomiast 20 twórców. Pięciu z nich, z Polski, Czech, Ukrainy i Niemiec odebrało nominacje osobiście. Wszystkie nagrodzone, wyróżnione i nominowane, a także te zakwalifikowane przez jurorów do wystawy prace można oglądać na drugim piętrze ostrowskiego ratusza.

Tegoroczny konkurs był pierwszym, który odbywał się bez udziału inicjatorki i współorganizatorki ostrowskiego Biennale, zmarłej w marcu ubiegłego roku Bożeny Woś. Jej pamięć uczestnicy ceremonii uczcili minutą ciszy.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz