Lekkoatleci marzą o modernizacji stadionu. Przedstawiono wizualizację

3
Działacze KS Stal LA. zaprezentowali koncepcję modernizacji stadionu lekkoatletycznego, który znajduje się przy Kusocińskiego. Koszt ewentualnej modernizacji to około pięć milionów złotych. Sternicy klubu liczą, że ich projekt znajdzie przychylność władz miasta.

Koncepcję modernizacji stadionu przy Kusocińskiego opracował ostrowski klub wspólnie z Pracownią Architektoniczną Marka Nadachowskiego. Ewentualna modernizacja sprawiłaby, że stadion stałby się obiektem kategorii IV Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co pozwoliłoby na rozgrywanie zawodów rangi krajowej. Dzięki temu uzyskiwane wyniki byłby wpisywane do tabel rankingowych.

Modernizacja obejmowałaby: powstanie szóstego toru po okręgu, wymianę nawierzchni syntetycznej na nową oraz wypełnienie nią łuków stadionu, powstanie rowu do biegów przeszkodowych, modernizację skoczni w dal i trójskoku w dwóch kierunkach, powstanie infrastruktury dla konkurencji rzutowych : rzutnia do kuli, klatka do rzutu dyskiem oraz rozbieg do rzutu oszczepem. Oprócz zeskoku dla skoczni wzwyż, jako ciekawostkę można podać że zaplanowana została budowa skoczni o tyczce. W tej bardzo widowiskowej konkurencji, już wkrótce mogłyby się odbywać w naszym mieście zawody sportowe, a może Ostrów Wlkp. doczekałby się za jakiś czas pierwszego w historii wychowanka: skoczka wzwyż. Całość koncepcji zostaje dopełniona przez powstanie nowoczesnego oświetlenia wokół bieżni, co umożliwiłoby korzystanie ze stadionu także po zmroku.

Co ważne, na remont stadionu możliwe byłoby pozyskanie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej w kwocie do dwóch milionów złotych. Z tego samego programu skorzystała gmina Ostrów Wlkp. uzyskując dofinansowanie w kwocie 400 tyś zł. budując obecnie kompleks lekkoatletyczny w Lewkowie.

Przypomnijmy, że stadion przy ul.Kusocińskiego jest jedynym w powiecie ostrowskim obiektem o bieżni okrężnej 400m. Choć był modernizowany w latach 2008-2009, jego obecny stan nie pozwala na przeprowadzanie zawodów sportowych (stadion nie posiada zaplecza sanitarno-szatniowego), a bez remontu jego nawierzchnia za dwa , trzy lata nie będzie nadawała się nawet do rekreacyjnego biegania. Rok 2019 jest prawdopodobnie ostatnim rokiem działania dedykowanego programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej w Polsce.

Optymalnym terminem na remont stadionu byłyby lata 2020-2021, co pozwoliłoby zaplanować wydatki budżetowe miejskie w sposób racjonalny.

Wizualizacja modernizacji stadionu przy Kusocińskiego:

redaktor wlkp24.info
bartosz.karasinski@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick