DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kwarantanna a aplikacja na komórkę - jak to działa?

Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, na terenie województwa kwarantanną objętych jest ponad tysiąc osób. „Ważna informacja: jeśli jesteście objęci kwarantanną, poczekajcie na SMS. Dopiero po jego otrzymaniu, uaktywnicie aplikację.” – informuje WUW za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Każdy, kto wróci zza granicy, zostanie poproszony o wypełnienie formularza. Tam należy podać swoje imię i nazwisko, adres, gdzie będziemy odbywać kwarantannę oraz numer telefonu. – Jeśli zainstalujesz naszą aplikację krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do naszego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

screen ze sklepu Google Play

Warto zaznaczyć, że aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i App Store, jest bezpieczna i bezpłatna. Ważne jest też to, że nie skorzysta z niej osoba, która nie przebywa na kwarantannie. System aplikacji jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia 14-dniowej izolacji.

CZYTAJ TEŻ: Dramatyczny apel dyrektora szpitala w Wolicy: „Rodaku, nie kłam medyka!”

Aktywacja aplikacji polega na zrobieniu sobie zdjęcia typu selfie. Dlaczego? – Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, które jeszcze nam się przyda. Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację – będziemy SMS-em wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy, będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie – tłumaczy ministerstwo.

Na wykonanie „zadania” będziemy mieć 20 minut. Po tym czasie zostanie wysłana wiadomość przypominająca. Jeśli po upływie kolejnych wyznaczonych minut nie zrobimy zdjęcia, nasza lokalizacja zostanie zgłoszona służbom. Wtedy możemy spodziewać się wizyty policjantów, którzy sprawdzą, czy jesteśmy w domu.

Aplikacja wysyła wiadomości z prośbą o wykonanie zdjęcia z zaskoczenia. Idea jest dokładnie taka sama, jak w przypadku niezapowiedzianych wizyt funkcjonariuszy policji. Minister Cyfryzacji zapewnia, że dane osób na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz