Krotoszyńskie „koszary” w odbudowie po wielkim pożarze

0
To był jeden z największych pożarów ostatnich kilku lat w Krotoszynie i całym powiecie krotoszyńskim. Budynek przy ul. Młyńskiej stanął w ogniu 14 lipca 2018 roku około południa. Płonął dach zabytkowego budynku, który zajął następnie także najwyższe piętro obiektu, gdzie mieściła się Szkoła Muzyczna. Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, dziś samorząd boryka się z problemem odbudowy dawnej siedziby pruskich koszar.

Pożar budynku przy ul. Młyńskiej spowodował konieczność relokacji organizacji, które miały w nim swoje siedziby. Największe straty poniosła Szkoła Muzyczna, która tymczasową siedzibę znalazła w Szkole Podstawowej nr 5 w Krotoszynie. – Już dziś wiemy, że docelowo szkoła ma mieścić się w parku w Pałacu Gałeckich, który zostanie zrewitalizowany – mówi portalowi wlkp24.info Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Krotoszyn. Czy pałac Gałeckich da się uratować?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które także poniosło straty, na szczęście szybko znalazło nową siedzibę, bo i tak w lipcu ubiegłego roku na ukończeniu był remont nowego obiektu dedykowanego PCPR-owi. Przeprowadzka nastąpiła więc sprawnie. W budynku przy Młyńskiej mieścił się też Warsztat Terapii Zajęciowej, który miał największy problem z przeniesieniem. Specyfika tej organizacji wymagała znalezienia lokalu bez barier architektonicznych, jednopoziomowego i w miarę taniego w utrzymaniu. Tymczasową siedzibą dla WTZ-u został prywatny budynek przy ulicy Kobylińskiej 9a, który wcześniej był wynajmowany pod prywatne przedszkole. Spełnił wszystkie warunki. – Czekamy na „nowy stary obiekt” przy Młyńskiej, bo już dzisiaj wiemy, że wrócimy tam tylko my i to na większą powierzchnię. Z około 380 metrów kwadratowych przeniesiemy się być może nawet na 700 metrów kwadratowych – mówi Paweł Kaczmarek, kierownik krotoszyńskiego WTZ.

Aby sprawnie odbudować obiekt przy ul. Młyńskiej potrzebne są spore nakłady finansowe. To leży po stronie samorządu gminy Krotoszyn. Gmina otrzymała już pieniądze z ubezpieczalni w kwocie około 400 tysięcy złotych. To starczy na wykonanie wszelkich dokumentacji związanych z odbudową, udało się też wykonać częściową rekonstrukcję dachu i zabezpieczyć obiekt na zimę. – Będziemy szukali także zewnętrznych źródeł finansowania lub korzystnych pożyczek, część pieniędzy będzie trzeba zabezpieczać także w budżecie gminy – mówi burmistrz Marszałek. Dodaje, że samorząd chce przywrócić obiekt do użytkowania w dwa lata. Na piętrze, gdzie mieściła się do czasu pożaru Szkoła Muzyczna, ma powstać kilka lokali komunalnych. Szczegóły są jednak dopiero ustalane.

CZYTAJ TAKŻE: Płonie szkoła muzyczna w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick