„Kopciuchy” znikają na dobre. Będzie czystsze powietrze? [czekamy na opinie]

8
„Kopciuchy” muszą zniknąć z kotłowni w polskich domach. Taką decyzję podjął rząd, a podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie znalazło się w Dzienniku Ustaw RP. To pierwszy poważny krok w walce ze smogiem. Za kilka tygodni ruszy sezon grzewczy, dlatego właściciele kotłów na na węgiel muszą już teraz zacząć inwestować w inne, ekologiczne źródła ciepła.

Rozporządzenie, które weszło w życie w sprawie standardów kotłów na węgiel zakłada całkowitą eliminację pieców na węgiel i drewno już od 1 października 2017 roku. To jedna z ważniejszych w tym roku decyzji Ministerstwa Rozwoju. Polska tym samym dołączyła do grona krajów, w których zakazane jest użycie najbardziej szkodliwej technologii grzewczej, jaką są właśnie piece na węgiel.

Każdego roku na polskim rynku sprzedawano koło 150 tysięcy tzw. „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Wytwarzają one około 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły z rozbudowanym systemem filtracyjnym. Od 1 października w polskich domach mogą pojawić się kotły na paliwa stałe klasy wyższej niż 5. Kotły klasy niższej wyprodukowane przez producentów przed 1 października 2017 będzie można sprzedawać tylko do 1 lipca 2018 roku.

Kolejnymi projektami, nad którymi będzie pracować ministerstwo to m.in. zmiana klasyfikacji norm węgla czy uruchomienie programu wsparcia dla najuboższych w wymianie ogrzewania i ocieplenia domów.

Czy zniknięcie z polskiego rynku „kopciuchów” to dobry krok? Jak wpłynie to na rzeczywisty stan powietrza i sposób ogrzewania Państwa domów? Zapraszamy do dyskusji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Czy jakiś minister lub inny możny tego miasta mógłby sprawić żeby raz na jutro skończył się ten smród ze śmietnika ? Parafrazując chcemy oddychać na Zębcowie ! Całe lato nie da się otworzyć okna .

  2. „Od 1 października w polskich domach mogą pojawić się kotły na paliwa stałe klasy wyższej niż 5.” – komuś coś się pokręciło. Kotłów klasy 5 jest jak na lekarstwo, tak wyśrubowane są wymagania, a norma nie przewiduje klas wyższych niż 5…

  3. Ale kopciuch. Jak można oddychać w takich warunkach. A wystarczy kupić któryś opał z biomasy i jest o.k. Np. pellet z drewna daje ciepło porównywalne z węglem a zyskujemy czystą kotłownię i otoczenie.

  4. i bardzo dobrze że znikają im więcej będziemy mieli piecy na ekologiczne ogrzewanie to będziemy mieli bardziej czyste powietrze do tego pellet jest atrakcyjny cenowo jak i można go łatwo kupić choćby przez internet.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick