DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Joga, boule i historyczne spacery. Weekend Otwartych Ogrodów już w weekend

„O przyrodzie, historii i zdradzie” – takim hasłem władze Jarocina reklamują przyłączenie miasta do Weekendu Otwartych Ogrodów. Wydarzenie będzie trwało 8 i 9 czerwca, a dla mieszkańców przygotowano sporo atrakcji. Każdy, kto jest miłośnikiem natury, ogrodnictwa czy podróży powinien znaleźć coś dla siebie. To także próba wykreowania potrzeb związanych z turystyką ogrodniczą, która jest coraz popularniejsza m.in. na zachodzie Europy.

Weekend Otwartych Ogrodów to inicjatywa poznańskiej Fundacji „Fractal”, która po zmianach, jakie w ostatnich latach zaszły na terenie jarocińskich parków (Park Radolińskich, Park im. mjr Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego) zaprosiła Jarocin do współpracy. – Wszyscy zainteresowani historią, teraźniejszością i przyszłością jarocińskich parków powinni zarezerwować sobie niedzielne popołudnie 9 czerwca 2019 i przyjść do otwartego niedawno Parku im. mjr Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego albo zajrzeć do rewitalizowanego Parku Radolińskich – mówi Renata Królak z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Tego typu happeningi mają na celu zaproponowanie mieszkańcom, jak mogą wykorzystywać zielone przestrzenie i czym się kierować, aby umilić sobie czas w parku, a jednocześnie nie przeszkadzać innym, szanując ich przestrzeń oraz prywatność. – Rewitalizacja, czyli ożywienie, to nie tylko nowe alejki, kosze na śmieci i latarnie. Infrastruktura może jedynie sprzyjać rewitalizacji parków, ale prawdziwa nastąpi wtedy, kiedy jarociniacy i turyści będą chcieli w nich spędzać czas, odpoczywać, bawić się z uszanowaniem praw innych osób do odpoczynku i pracy tych, którzy o te parki dbają – wyjaśnia Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. Trawniki i polany w parkach to świetne miejsca do różnych aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego w niedzielę przed pałacem odbędą się zajęcia jogi, a na alejach parkowych pan Henryk Kowalski będzie uczył gry w boule. Zestawy kulek już wkrótce będą do wypożyczenia w pałacowej recepcji. Zapraszam mieszkańców do zgłaszania innych propozycji atrakcji, które mogłyby pojawiać się w parkach – dodaje.

Program wydarzeń

Niedziela, 9 czerwca:

15.00 – „MIĘDZY DRUHEM KOMENDANTEM A ŚMIAŁKIEM DARNIOWYM” – spacer historyczno-przyrodniczy z przewodnikami po Parku im. mjr Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (30 minut).

16.00 – „JUŻ NIE WYTNĄ. CO POSADZĄ?” – prezentacja projektu rewitalizacji i rewaloryzacji Parku Radolińskich: Marzena Jeleniewska-Jankowska i Piotr Kociński (Pałac Radolińskich, 60 minut).

16.00 – „ĆWIERKAŁY, ŚPIEWAŁY, UCIEKŁY. WRÓCĄ? GDZIE ZAMIESZKAJĄ?” – o ptakach i ich domach w Parku Radolińskich opowie Edward Tomaszczyk – miłośnik ptaków (prezentacja i spacer szlakiem ptasich siedlisk).

17.00 – „OD DĘBU WŁADYSŁAWA DO GLEDICZJI JÓZEFINY” – szlakiem najcenniejszych drzew-pomników przyrody w Parku Radolińskich ze zdradą w tle, spacer z przyrodniczką Małgorzatą Kniat (90 minut).

17.00 – „RÓŻE NA TARASIE, ULE NA DACHU. A ŁÓDKI NA STAWIE?” – spacer z projektantami rewitalizacji i rewaloryzacji Parku Radolińskich.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz