Jerzy Stępień był gościem uroczystej sesji. „Po raz pierwszy o kierunku zmian zadecydowali obywatele, a nie nieliczni”

10
Ostrów Wielkopolski świętuje 30. rocznicę Wyborów Czerwcowych 1989 roku, które były początkiem odradzania się Polski demokratycznej po dziesiątkach lat komunizmu. Z tej okazji w Ostrowskim Centrum Kultury zorganizowano uroczystą sesję, na której wygłoszono kilka okolicznych przemówień. Gościem specjalnym był Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Obchody miały charakter samorządowy.

„Nie słowa o nim, a jego słowa mają być dzisiaj najważniejsze” – powiedział Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury zapowiadając Jerzego Stępnia, byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a wypełniona w większości sala nagrodziła gościa gromkimi oklaskami. Prawnik, polityk i senator dwóch pierwszych kadencji rozpoczął wystąpienie od wspomnienia Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, którego – jak przyznał – znał osobiście.

Po wstępie dotyczącym jazzu oraz tego, że muzyka uczy słuchać innych, przeszedł do tematów związanych z polityką, samorządem, a przede wszystkim 4 czerwca 1989 roku, bo to właśnie ta data była najważniejszą z wymienianych w trakcie uroczystości. W nawiązaniu do tamtych pamiętnych wydarzeń, a więc wolnych wyborów, powiedział: – Po raz pierwszy o kierunku zmian zadecydowali obywatele, a nie nieliczni. Przywołał też kilka dat z dużo wcześniejszej historii Polski, które miały uwiarygodnić jego tezę.

O samorządowym wymiarze 4 czerwca mówiła natomiast prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Zwróciła także uwagę na ważną rolę, którą odegrał kościół w zerwaniu kajdan radzieckiej dyktatury: – Według prof. Władyki, 4 czerwca została też niejako podsumowana niezwykle zasłużona rola kościoła, który patronował politycznie moralnie porozumienie Okrągłego Stołu i który z aktywnym udziałem papieża Jana Pawła II odegrał niezwykle istotną rolę w tworzeniu międzynarodowego parasola politycznego nad przemianami w Polsce.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. 30
  7

  Podczas gdy w Niemczech Erich Honecker ze swoją ekipą został wydalony z kraju u nas tow. generał Jaruzelski został prezydentem Polski, Kiszczak ministrem spraw wewnętrznych, a tow. Balcerowicz zaczął swoje uzdrawianie gospodarki poprzez jej złodziejską wyprzedaż. Dzisiaj tow. Miller, Cimoszewicz i Belka reprezentują Polskę w parlamencie UE, a w Ostrowie rządzą Klimek i Rajski. Takie to było 35% zwycięstwo Polaków w obaleniu komuny.

 2. 27
  2

  Wychwalają Balcerowicza, to nich sobie przypomną tragedie milionów ludzi jak prze tą złodziejską prywatyzację tracili z dnia na dzień pracę, jak stracili dorobki swojego życia. Balcerowicz powinien dawno siedzieć za tragedie ludzi, kórą spowodował swoją polityką. śp. Lepper dobrze mówił, że „Balcerowicz musi odejść”.

 3. Ostrów co przykro powiedzieć przez rządy Pnia Beaty Klimek staje się zaściankowym domem seniora, niestety. A już pomysł term i solanek w parku, to jest totalny kicz.

 4. 2
  2

  Autorami sukcesu w Ostrowie byli twórcy i członkowie Komitetu Obywatelskiego. Trudno ich było odszukać na sali, nie usłyszano ich nazwisk, nie wspomnieli o nich ani przewodniczący Rady ani Pani prezydent. Przewodniczący, który zaprasza na sesję zajął się przedstawianiem własnej walki z poprzednim ustrojem. no to może przypomnijmy kilka nazwisk- prof. jerzy Pietrzak z małżonką, śp. poseł Jerzy Koralewski, państwo Kiersteinowie, Jerzy Grzegorski, Zenon Kempiński, Jerzy Sówka, Józef Wróbel,Antoni Sukiennicki, Jerzy Minta,dr Maria Stawik,dr Tadeusz Jankowski, mec. Cezary Nowakowski, prof. Michał Jarnecki i wielu innych. Zabrakło miejsc w OCK?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick