Historia zatacza koło. Wieża znów na ratuszu

5
W całym powiecie ostrowskim są tylko dwa rynki z ratuszami - oczywiście w Ostrowie Wielkopolskim i drugi w Raszkowie. To niewielkie miasto, ale jak mało gdzie dba się tutaj o historię regionu i cały czas ją kultywuje. Remont ratusza, który rozpoczął się kilka tygodni temu to jeden z elementów "powrotu do korzeni". Siedziba urzędu gminy i miasta nie dośż, że będzie po prostu schludnie wyglądała, to na budynku znajdzie się wieża pełna regionalnych symboli. Dzisiaj odbywał się montaż kontrukcji.

I co to było za widowisko! Dosłownie. Na rynku w Raszkowie w poniedziałkowe przedpołudnie nie było chyba nigdy aż tylu osób. Niektórzy przyjechali specjalnie na to wydarzenie. – Przyjechałam rowerem, nagrałam filmik i zrobiłam zdjęcia. Bardzo mi się podoba – powiedziała nam dzisiaj jedna z mieszkanek.

Dlaczego montaż ratuszowej wieży wywołał tyle zamieszania? Odpowiedź jest prosta – dawniej ratusz zwieńczała identyczna wieża. Do lat 60. XX wieku istniała w tym samym miejscu, później czasy zmian ustrojowych w Polsce zostawiły swoje piętno na architekturze, którą w latach 70. i 80. degradowano do „betonowej prostoty”.

Wieża budowana była tuż obok ratusza, od powierzchni ziemi. Od początku było wiadomo, że nie da się konstrukcji wybudować na wysokości i będzie trzeba mocować ją na szczycie budynku przy pomocy dźwigu. Na dzisiaj firma budowlana wykonująca remont zamawiała specjalny, największy w Ostrowie pojazd specjalistyczny. Samo umocowanie wieży na szczycie wcale nie zakończyło się na podniesieniu elementu. – Najtrudniejsze dopiero przed nami. Musimy tak przymocować konstrukcję, aby przy silnych wiatrach czy od własnego ciężaru nie zsunęła się – tłumaczy Antoni Malik, kierownik budowy. Dodaje, że wieża wygląda jedynie niepozornie, w rzeczywistości to prawdziwy kolos: – Cały element waży 5,5 tony, oprócz drewna składa się z dużej ilości specjalnej stali tytanowej, która nie będzie rdzewieć.

Wieża ma w tym momencie 14 metrów, istniejący budynek ratusz – 15. Całość osiągnęła już wysokość 29 metrów i to drugi – po kościele w Raszkowie – najwyższy punkt w miasteczku. Remont ratusza wraz z budową wieży to jedna z dwóch równolegle realizowanych inwestycji. Druga to remont kompleksowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oba zadania pochłoną 2,4 mln złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne, jakie pozyskano na ten cel to 740 tysięcy złotych.

Co najciekawsze, wieża pełna jest regionalnych symboli. O tym szczegółowo opowiada inicjator projektu, burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak. Odsyłamy do materiału filmowego.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

    • no właśnie niekoniecznie, no poczytajjaka jest definicja ratusza – ratusz ma określony styl budowy i musi mieć wieżę, w Ostrowie jes i w Raszkowie kiedyś była i teraz tez jest. W Odolanowie budynek ugim nie ma odpowiednich cech budowli żeby go nazwać ratuszem. Chyba ze tu jakiś architekt nam się wypowie?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.