DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Historia zamknięta w bułeczce. Jak narodziła się najsłynniejsza kanapka na świecie [artykuł sponsorowany]

Hamburger – Hamburg. To skojarzenie jest tak oczywiste, że aż wydaje się, że nie może być prawdziwe. A jednak! „Kolebką” burgerów jest właśnie drugie co do wielkości miasto w Niemczech, a nazwa tej potrawy pochodzi wprost od nazwy miasta, tak jak frankfurterki zawdzięczamy Frankfurtowi, a wiener, czyli parówki, Wiedniowi. Dokładne początki dania, które było pierwowzorem burgerów, nie są znane. Wiadomo, że już w 1758 roku istniał przepis na „kiełbasę hamburską”, serwowaną między pajdami opiekanego chleba. Na transatlantykach linii Hamburg-Ameryka, kursujących od 1847 roku, oferowano specjał zwany hamburger steak – befsztyk z siekanego mięsa wołowego, zamknięty w kanapce z bułki lub chleba.

I tak, wraz emigrantami z Niemiec, „praburger” dociera do Ameryki. Wzmianka o steku z Hamburga pojawia się w amerykańskiej prasie (Boston Journal) już w 1884 roku. W 1896 roku dziennik Chicago Tribune informuje zaś o istnieniu wygodnych w jedzeniu kanapek z „szynką po hambursku”, sprzedawanych za 5 centów w małych punktach na terenie miasta.

O to, kto, kiedy i gdzie przygotował pierwszego prawdziwego amerykańskiego burgera, toczą się spory do dziś. Głównymi konkurentami są: Louis Lassen, Charlie Nagreen, Otto Kuase, Oscar Weber Bilby, Frank i Charles Menches oraz Fletcher Davis. Za każdym z tych dżentelmenów stoi równie wiarygodna (lub niewiarygodna) opowieść. Możliwe, że ten historyczny moment miał miejsce w barze Louis’s Lunch w miejscowości New Haven w stanie Connecticut w roku 1900 (Louis Lassen); ale nie można wykluczyć, że przełomowe dla kulinarnych dziejów świata odkrycie nastąpiło jednak w Teksasie w 1904 (Fletcher Davis). Jakkolwiek by było, nie ulega wątpliwości, że na początku XX wieku burgery były już w Stanach dobrze znanym daniem, a ich popularność rosła z roku na rok.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz