DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Hebrajsko-polski mural powstał przy synagodze. Dzisiaj prezentacja [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Pomysł, by stworzyć takie dzieło, przewijał się od dawna, ale dopiero teraz udało się zrealizować mural. – Szukaliśmy odpowiedniej koncepcji, która przystawałaby do miejsca, jakim jest bezpośrednie sąsiedztwo synagogi – mówi Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

W ubiegłym roku udało się nawiązać współpracę z fundacją Urban Forms z Łodzi, która współtworzy Festiwal Czterech Kultur, a więc inicjatywę przybliżającą kultury: żydowską, niemiecką, rosyjską i polską, które wywarły wpływ na historię Łodzi. Fundacja współpracuje także z artystami z zagranicy. W ten sposób udało się nawiązać kontakt z Nitzan Mintz, która jest autorką muralu. Po zapoznaniu się z historią synagogi i Ostrowa, artystka napisała wiersz, który został namalowany na ścianie przy synagodze w dwóch językach: po polsku i po hebrajsku.

Mural przedstawia wiersz, który w języku polskim brzmi następująco: „W nogach nie ma zła one nie chodzą same jest ktoś powyżej uda i kręgosłupa on kieruje wzrok przed siebie drogi mogą teraz dryfować nie czując ciężaru serca i tęsknot które nosi żołądek nogi nie są więzieniem i wszystko jest lekkie jak piórko”. Wersy w naszym ojczystym języku są po prawej stronie, a więc zostały namalowane po stronie miasta. Ich odbicie w języku hebrajskim znajdują się bliżej synagogi, co także zostało zaprojektowane nieprzypadkowo.

– To artystka, która pisze wiersze dedykowane danemu miejscu. Pochodzi z Izraela, ale ma polskie korzenie. Jest nie tylko autorką słów, które widnieją na ścianie kamienicy, ale także samego muralu. Znana jest z tworzenia prostych form w czerni – dodaje dyrektor OCK-u.

Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechała razem ze swoim partnerem, z którym często tworzą wspólne projekty. Tym razem się rozdzielili, ale także on pozostawił w mieście swój ślad. To mural przedstawiający bociana, o którym pisaliśmy kilka dni temu na łamach portalu wlkp24.info.

Oficjalna prezentacja muralu odbędzie się we wtorek 24 kwietnia o godz. 19.00.

Napisz do autora

Komentarze (6)
  • J
    jac

    wtorek, 24 kwietnia, 2018

    „W środę o godz. 19.00 nastąpi jego prezentacja.” „Oficjalna prezentacja muralu odbędzie się we wtorek 24 kwietnia o godz. 19.00.” – to kiedy w końcu?

    Odpowiedz
  • JNN
    Jestem na nie

    środa, 25 kwietnia, 2018

    A po co tem mural
    A po co ta synagoga
    A po co …..
    To taki wstęp do ustawy S 447.

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowianin

    środa, 25 kwietnia, 2018

    Ta czołobitność władz Ostrowa wobec Żydów po ostatnich zdarzeniach pomiędzy Polską i Izraelem zaczyna mnie zastanawiać i drażnić.

    Odpowiedz
  • F
    fantazy

    niedziela, 24 listopada, 2019

    Kiedy sie czyta podobne wpisy, nie dziwi fakt ze Polacy uchodza za najbardziej antysemicki narod na swiecie.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz