DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Europa uczy się od ostrowskich ortopedów

W 2013 r. dr n. med. Mirosław Falis i jego zespół z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ostrowskiego szpitala wykonał pierwszy w Polsce zabieg z zastosowaniem nowatorskiej metody z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego do leczenia skomplikowanych złamań. Teraz po naukę przyjeżdżają do Ostrowa specjaliści z całego kraju i zza granicy.

Jeden z pierwszych pacjentów, u którego wykonano operację tą metodą trafił do Ostrowa z Łodzi. Pilot odrzutowca miał skomplikowane złamania kości piętowej, na dodatek złamanie otwarte, z ubytkiem skóry i obecnością bakterii. Groziła mu amputacja kończyny.

– Wykonaliśmy u niego operację z wykorzystaniem nowej procedury operacyjnej  uzupełniając ubytek tkanki kostnej, ubytek skóry, tkanek miękkich i dokonaliśmy jednorazowego zespolenia Calcanail. Trwająca ok. 2,5 godz. operacja zakończyła się  sukcesem. Pokazaliśmy metodę, która się sprawdziła – tłumaczy dr. Mirosław Falis, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu.

Nowatorstwo tej metody polega na tym, że poza wykorzystaniem specjalistycznego gwoździa Calcanail, zamiast dużego cięcia w trudno gojących się okolicach kości piętowej, wykonywanych jest kilka małych nacięć dzięki czemu osiąga się takie same efekty w zespoleniu kości jak w tradycyjnej metodzie, która jest obarczona dużym ryzykiem powikłań. Przy zastosowaniu nowego rozwiązania pacjent na drugi dzień gotowy do wyjścia do domu, a po kilku miesiącach może powrócić do pracy. Wcześniej powrót do pełni zdrowia trwał nawet dwa lata, a nierzadko kończyło się postępowaniem rentowym.

Od 2013 r w ostrowskim szpitalu wykonano ponad 70 zabiegów z wykorzystaniem nowej metody. Osiągane w leczeniu wyniki zadecydowały, że Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Ostrowie Wielkopolskim uznany został  przez firmę FH Orthopedics produkującą implant za ośrodek referencyjny i obok Kliniki w Tuluzie oraz  w Lyonie może prowadzić szkolenia w zakresie w/w procedury operacyjnej.

Uzyskaliśmy od menadżera firmy zgodę, aby dzielić się wiedzą. Możemy zapraszać lekarzy z Polski innych ośrodków, aby mogli zapoznać się z tą  metodą i stosować w swoich placówkach. Do chwili obecnej szkoliło się u nas ponad 30 lekarzy z Polski oraz kilku z Włoch. Po powrocie do kraju, już w Rzymie wykonali cztery operacje z wykorzystaniem gwoździ i są bardzo zadowoleni z naszej metody. W Polsce 11 szpitali przejęło tę metodę, w tym 3 szpitale kliniczne – powiedział M. Falis.

Na zakończonym niedawno zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego Mirosław Falis oraz Krystian Pyszel zajęli I miejsce za właśnie stosowane w Ostrowie rozwiązania w leczeniu kości piętowej.

źródło: Powiat Ostrowski

wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz