DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" wydana. Co w sobie kryje? [ZDJĘCIA]

Ponad 6 tys. publikacji popularnonaukowych oraz naukowych w tym archiwalnych i współczesnych przeanalizowanych przez ponad 50 autorów dało ponad 700 artykułów, haseł i biogramów, 50 map i szkiców, 130 zdjęć oraz ilustracji, a także wiele tablic i kalendariów. Te liczby opisują ogrom prac nad „Encyklopedią Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Ponad 500-stronicowa publikacja zawiera dokładny opis przebiegu niepodległościowego zrywu, dzięki któremu nasz region został przyłączony do odradzającej się Polski po I wojnie światowej.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

– Satysfakcję mamy ogromną, ale nie chodzimy z głową w obłokach, bo choć jesteśmy przekonani, że książka przedstawia najbardziej aktualny stan wiedzy na temat powstania wielkopolskiego i choć jest to materiał obszerny, to jednak ujęty wybiórczo – nie całościowo. Bo w tego typu wydawnictwie jest to niemożliwe – powiedział podczas konferencji prasowej dr Marek Rezler, jeden z redaktorów merytorycznych i współautor wydawnictwa. – Podczas pracy nad encyklopedią zaczęły się pojawiać materiały i dane oraz zupełnie nowe spojrzenia na fakty, z którymi dotychczas redaktorzy merytoryczni nie mieli do czynienia – dodał.

Książka opisująca historię powstania zawiera m.in. nieporuszane dotąd zagadnienia, jak kwestia finansowania walk i działalności organizacji weterańskich. Otwarła też drogę do dalszych prac nad tematem zwycięskiego zrywu, który w przyszłości może przynieść nowe publikacje. – Myśmy na encyklopedii ani nie skończyli swojej pracy, ani nie spoczęliśmy na laurach. To jest start do dalszych działań – zapewnił dr Marek Rezler.

Radości z wydania publikacji nie krył również Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. – To kapitalna sprawa, że po stu latach od powstania doczekaliśmy się takiego dzieła, jakim jest „Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Dobrze by było, abyśmy na 105. rocznicę mogli zobaczyć albo rozszerzone obecne wydanie, które dziś oglądamy, albo drugi tom  – podkreślił.

Pierwszy nakład trafi w całości do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który wydał na jego stworzenie ok. 440 tys. zł. Drugi nakład natomiast zostanie przeznaczony na sprzedać i pojawi się na rynku na przełomie listopada i grudnia tego roku. Cena detaliczna nie jest jeszcze znana.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz