Elektrofiltr lekiem na smog? [czekamy na opinie]

3
W siedzibie starostwa powiatowego w Pleszewie odbyła się konferencja dotycząca walki ze smogiem. Podczas spotkania zaprezentowano urządzenie, które dopiero wchodzi do masowej produkcji, ale może być alternatywą dla tych których nie stać na zakup nowego pieca klasy piątej.

59% Polaków ogrzewa swoje mieszkania za pomocą kotłów i pieców na paliwa stałe. Ilość palenisk w Polsce to 3,8 mln. Zaledwie 1% to nowoczesne kotły najwyższej klasy Eko 5. Aż 80% kotłów to urządzenia stare, nie spełniające żadnych norm emisji spalin. Przeciętnie Polacy wydają na ogrzewanie 12% budżetu domowego, ale już grupa 10% najuboższych rodzin aż 25% swoich dochodów.

Tymczasem wskaźnik dla Unii Europejskiej to zaledwie 6%. To oznacza, że energia dla przeciętnego Polaka jest za droga. Z danych GUS z lat 2005-2010 wynika, że aż 22% polskiego społeczeństwa nie jest w stanie zapewnić sobie komfortu cieplnego. To tylko niektóre zagadnienia, jakimi zajmowali się uczestnicy konferencji „WALKA ZE SMOGIEM; WYZWANIA DLA SAMORZĄDÓW, SZANSA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW”, zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Pleszewie z inicjatywy Starosty Pleszewskiego i Klastra Kotlarskiego.

Elektrofiltr działa na masową skalę w przemyśle i nie był do tej pory stosowany w rozwiązaniach domowych. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, której przedstawiciele byli obecni podczas konferencji uważają, że właśnie to urządzenie może być alternatywą do drogich w zakupie kotłów piątej klasy.

Skuteczność elektrofiltra może osiągać nawet 90 procent, ale średnio będzie to 70 procent bardziej czystego powietrza, które wydostaje się przez komin. Koszt zakupu to cztery tysięcy złotych. Niestety, nie można się ubiegać o dofinansowanie jego zakupu z miejskiego programu.

 

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 1
  4

  Mieszkańcy nie robią przeglądów kominiarskich, nie czyszczą kominów przez co ryzykują życiem, a co dopiero czyszczenie filtra.
  Druga sprawa to cena. Po co wydawać 4 000 za elektrofiltr, skoro za 7 000 mamy piec 5 klasy, który ma dużo lepszą efektywność energetyczną, niż dotychczasowy piec. Nie można tutaj zestawiać tylko kwot. Zakup droższego niż filtr pieca i tak się bardziej opłaca.
  Trzecia sprawa to tymczasowość rozwiązania z elektrofiltrem. Ile lat będzie działał prawidłowo, ile ma gwarancji? 2 lata ?
  Czwarta sprawa to porównanie emisyjności przy użyciu elektrofiltra / niskoemisyjnego pieca 5 klasy.
  Piąta sprawa : elektrofiltry nie spełniają warunków uchwały antysmogowej
  Szósta sprawa : lobbing rozwiązań utrwalających spalanie węgla jest wbrew polityce klimatycznej. Węgiel docelowo z domowych kotłowni musi zniknąć.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick