DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ekologia w WODKAN-ie. Spółka wodociągowa produkuje własny prąd

Główna przepompownia ścieków ostrowskiej spółki wodociągowej na ulicę Gdańską przeniosła się na przełomie 2001 i 2002 roku. Od tamtej pory poważniejsze modernizacje przechodziła już kilka razy, bo przy tego rodzaju obiektach ciągłe zmiany technologiczne są nieuniknione. Jednak rozwiązanie, na które postawiono tym razem naprawdę mocno rzuca się w oczy. Aż 133 panele słoneczne tworzą instalację fotowoltaiczną, czyli produkującą prąd ze słońca. – Panele to jest tylko część, reszta to okablowanie i połączenie z sieciami, bo resztę prądu bierzemy z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego oraz z firmy energetycznej jako zasilanie zastępcze – wyjaśnia Zdzisław Marek, dyrektor ds. technicznych WODKAN.

Fotowoltaika w WODKAN-ie to tylko jedno z wielu rozwiązań, które w ostatnim czasie się pojawiły. Przypomnijmy, na przełomie roku 2017 i 2018 spółka pozyskała ponad 40 mln złotych na projekty warte łącznie 80 milionów. Modernizowana miała być cała sieć spółki wodociągowej, renowacje miały przejść magistrale, miał zostać wdrożony inteligentny system zarządzania siecią, Stacja Uzdatniania Wody także miała być zmodernizowana. I oczywiście teraz kolejny etap to ekologiczne rozwiązania energetyczne. Postanowiliśmy na wszystkich naszych obiektach pobudować odnawialne źródła energii na wszystkich naszych obiektach. To pierwsze zadanie, które powstało w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na pozostałe czyli na Oczyszczalni w Rąbczynie i na Stacji Uzdatniania Wody będziemy starali się pozyskać kolejne środki zewnętrzne – mówi Marek Karolczak, prezes WODKAN S.A.

Fotowoltaika zamontowana na dachu garażu i na wiatach przy Pompowni Ścieków nie zagwarantuje zupełnej niezależności od zewnętrznego prądu, ale na ten moment w dużym stopniu zaspokoi potrzeby energetyczne bazy. – Nie ma nic nowocześniejszego na ten moment, ale rynek energetyczny tak prężnie się rozwija, że pewnie z każdym rokiem będą pojawiać się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne – tłumaczy Zdzisław Marek. Jak dokładnie działa fotowoltaika w WODKAN-ie? O tym szczegółowo opowiada Michał Berkowski w materialem filmowym.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • O
    Odbiorca

    czwartek, 1 sierpnia, 2019

    To mam nadzieje, ze zmniejsza sie oplaty za wode i scieki

    Odpowiedz
  • F
    Fotowoltaika

    czwartek, 1 sierpnia, 2019

    Ludzie to jest tylko naciąganie ludzi na kasę nic więcej to jest dobre w krajach południa Europy Grecja czy Hiszpania gdzie w roku kalendarzowym jest mnóstwo bezchmurnych dni i ciepłych Niemcy w to wtopiły kupę kasy i już teraz żałują a są na podobnej szerokość geograficznej poza tym naprawa i konserwacja jest bardzo droga tego zarobią tylko firmy Mo trujące to i jacyś urzędnicy !!!

    Odpowiedz
  • A
    A

    czwartek, 1 sierpnia, 2019

    Po co wprowadzasz innych w błąd?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz