DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co z VAT-em na soki? Jest szansa, że zostanie obniżony?

Nie tylko susza jest problemem dla rolników. Z poważnymi kłopotami borykają się także sadownicy i plantatorzy owoców. Oni także dotkliwie odczuli upały i brak opadów deszczu. Jednak na uwadze pojawiają się też inne obawy – te związane z decyzjami rządu Prawa i Sprawiedliwości, który nadal utrzymuje różne stawki VAT na owoce, – W dalszym ciągu partia rządząca utrzymuje obniżone stawki VAT-u na soki z cytrusów czy ananasów. Jest wola, żeby VAT na nasze soki marchewkowe, jabłkowe czy porzeczkowe został obniżony. W tej chwili występuje problem na rynku spożywczym i trzeba go rozwiązać – mówi portalowi wlkp24.info Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

O pomyśle zmian w stawkach VAT-u zrobiło się głośno już jesienią 2018 roku, kiedy rząd zdecydował w wprowadzeniu uproszczonego systemu, aby stał się on bardziej przejrzysty i mniej skomplikowany. W marcu tego roku mówiło się, że soki i nektary będą obłożone 5-proc. stawką VAT, a napoje, które zawierają 20 proc. owoców lub mniej – 23-proc. stawką podatku. Już na poziomie konsultacji zewnętrzne instytucje zgłaszały wiele uwag. Pojawiały się także głosy, że wyższy VAT na napoje produkowane z polskich owoców w kontekście m.in. rosyjskiego embarga na rodzime produkty, może okazać się brzemienny w skutkach dla polskich sadowników i producentów owoców.

Właśnie trwają rozmowy w sprawie obniżenia go na rodzime owoce. Projekt, nad którym pracował rząd zawiera się w opracowaniu tzw. „nowej matrycy VAT”. Działania polityków na pewien czas utknęły w martwym punkcie. Sprawa wróciła jak bumerang ponownie kilka tygodni temu. 3 lipca projekt nowelizacji ustawy skierowano do Komisji Finansów Publicznych, aby ta naniosła poprawki.

Mówi się, że przedstawiciele PiS-u planują zaproponować niższą stawkę VAT na wszystkie napoje owocowe pochodzące z zebranych w Polsce owoców. W tej chwili, co podkreśla poseł Walkowski, faworyzowane pod względem stawki podatkowej są owoce cytrusowe, a więc te importowane do naszego kraju.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz