DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co trzeba wiedzieć o kleszczach? [artykuł sponsorowany]

1. Istnieje wiele gatunków kleszczy

Na całym świecie występuje ponad 900 gatunków kleszczy. W Polsce można spotkać ok. 19 odmian tych pajęczaków, a do najpopularniejszych należą:

  • Kleszcz pospolity, który atakuje najczęściej ludzi i występuje w parkach miejskich, ogrodach oraz puszczach. Pasożyt przenosi m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Jego żywicielami mogą być również zwierzęta, takie jak jelenie, lisy, psy i koty.
  • Kleszcz łąkowy, żerujący głównie na psach i koniach, rzadziej na ludziach. Pajęczak zamieszkuje trawiaste, wilgotne obszary i wrzosowiska. Przenosi patogen powodujący babeszjozę, która objawia się u zwierząt m.in. biegunką, wymiotami i krwiomoczem.
  • Obrzeżek gołębień, atakujący głównie gołębie, ale jego ofiarami padają również ludzie. Zamieszkuje w budynkach lub na nich, a także w okolicach gołębich gniazd. Ugryzienia tego pasożyta są bolesne, powodują świąd i obrzęk, a ich skutkiem może być wstrząs anafilaktyczny.

2. Kleszcze atakują z trawy

Wiele osób wierzy, że kleszcze skaczą z drzew, dlatego wystarczającym zabezpieczeniem przed tymi pasożytami jest kapelusz lub czapka. Tymczasem te groźne pajęczaki atakują głównie z trawy i niskich krzewów, dzięki czemu bez problemu mogą przejść na skórę ofiary i bezboleśnie ją ukąsić. Warto pamiętać więc o tym, żeby po każdej wycieczce do lasu czy na łąkę, dokładnie obejrzeć ciało, a jeśli w wyprawie towarzyszył pies, skontrolować jego skórę pod obrożą, pod pachami, między palcami i pod ogonem.

3. Profilaktyka – kluczowa w walce z kleszczami

Aby zapobiec ukąszeniom kleszczy, należy stosować odpowiednie środki ochronne. Należą do nich m.in.:

  • Przylegające do ciała ubranie, zakrywające zarówno nogi, jak i ręce, które zminimalizuje ryzyko przedostania się pajęczaka na skórę.
  • Chemiczne środki (repelenty), zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET.
  • Obroża dla psa, jeśli na aktywny wypoczynek w plenerze zabierasz ze sobą czworonoga. Dzięki temu gadżetowi twój pupil nie zostanie ukąszony.

4. Kleszcze są nosicielami chorób

Te niebezpieczne pasożyty przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, odpowiedzialne za takie schorzenia jak borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Wiele z tych dolegliwości nie daje w początkowej fazie charakterystycznych objawów, dlatego są one często mylone z grypą, przeziębieniem czy ogólnym osłabieniem organizmu. Jeśli jednak na skórze pojawi się rumień, stan zapalny czy silne zaczerwienienie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wdrożyć odpowiednią diagnostykę.

5. Kleszcze zmieniają siedliska

Te pajęczaki potrafią doskonale przystosować się do otoczenia i zmiennych warunków środowiska. Kleszcze coraz częściej zimują w ciepłych piwnicach, dzięki czemu mogą przetrwać nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Na wydłużony cykl życiowy tych pasożytów wpływają również miasta, które wydzielają duże ciepła, a także niezbyt mroźne zimy. Z tego powodu mówi się o niemalże całorocznej aktywności kleszczy, które – żerując na domowych zwierzętach i ludziach – uzupełniają braki w naturalnym pożywieniu.

6. Pasożyty należy usuwać mechanicznie

Usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami to najlepsza metoda na bezpiecznie pozbycie się pajęczaka. Należy jednak unikać uciskania tułowia pasożyta i chwycić go jak najbliżej skóry, a następnie lekko, ale zdecydowanie pociągnąć do góry. Specjaliści odradzają stosowanie ruchów rotacyjnych, które mogą doprowadzić do wyciągnięcia tylko części kleszcza. Zabronione jest również smarowanie go tłuszczem, przypalanie lub nacieranie innymi substancjami – takie działanie doprowadzi do wstrzyknięcia do organizmu jeszcze większej dawki jadu.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • R
    Rad

    czwartek, 28 lutego, 2019

    Genialny sposób na kleszcze to ubrania odstraszające to i inne robactwo, komary, moskity jak jedziesz w tropiki, bo zakładasz i już, nie trzeba się nawet niczym spryskiwać, np. z firmy nano outfits, idealne też dla dzieci na kolonie

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz