Co dalej z Centrum Rozwoju Komunalnego?

7
Działalność Centrum Rozwoju Komunalnego od dawna budzi wśród radnych Ostrowa Wielkopolskiego wiele wątpliwości. Nie jest rentowne, a przede wszystkim brakuje w jej funkcjonowaniu przejrzystości i transparentności. Radnych nie przekonuje nawet sprawozdanie przygotowane przez pracowników spółek miejskich. Stąd na ostatniej sesji rady miejskiej m.in. przegłosowana uchwała dotycząca rozwiązania CRK. Jaka więc przyszłość czeka dawny Holdikom?
redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 12
  1

  Działalność Holdikomu budziła przede wszystkim bardzo negatywne odczucia u radnej Klimek, kandydatki na prezydenta Ostrowa w 2014 roku. Twierdziła wtedy stanowczo, że kiedy zostanie prezydentem, najpóźniej w dwa lata Holdikom zlikwiduje. Jak wszyscy widzimy- mijała się z prawdą. Dziś Holdikom, przypudrowany i przemianowany na CRK trzyma się mocno, zjada większość zysków miejskich spółek i blokuje tym samym szybki rozwój spółek komunalnych, powołując jednocześnie do życia nowe. Najgorsze, że czyni to także kosztem budżetu miasta! W tym roku prawie 1,5 mln zł z zysków spółek zaplanowano w dochodach miasta, a wpłynęło niecałych 400 tys. z ponad 6 mln, jakie wypracowały spółki. Widzicie państwo, czyim kosztem rozwija się państwo spółek komunalnych w naszym mieście! Kosztem nas wszystkich.

 2. 10
  1

  A kto na tym korzysta? Ano najwyższe kierownictwo czyli ostrowski menago Bartek Zet (co jest znany z tego, że pobiera wysokie pobory i Janusz zwany Janem i wianuszek osób dookoła zakotwiczonych a to w CRK, a to w CRK Energia, a to we WODKAN-ie (taki jeden ENERGAetyczny Pan z kaliskiego desantu) itd. itp.

 3. 5
  1

  Dziwnym trafem jak PAN ENERGAetyczny tworzył z panem Z CRK ENERGA w urzędzie zjawiła się jego żona,która też po dziwnych ruchach w urzędzie została Naczelnikiem 😉 ciekawe,że ona z Kalisza uciekał i on do ostrowa 😛

 4. Panie Radny Wojciech Matuszak, dobrze że przynanaje Pan w swojej wypowiedzi fakt, że dane są dobrze i szczegółowo przedstawione – to tylko dobrze świadczy o Centrum Rozwoju Komunalnego. Od kiedy spółki mają intpretować dla kogoś swoje dane? Skoro Państwo Radni zasiadacie w komisjach merytorycznych, to wypadałoby znać chociaż podstawy analizy finansowej/fundamentalnej i interpretacji danych, a jeśli takowej wiedzy nie posiadacie, poprosić niezależnego eksperta o inetrpretację. Idąc za przykładem spólek notowanych na GPW, analizą danych zajmują się analitycy lub idywidaulni inwestorzy, a nie same spółki przekazujące dane. Jestem zaskoczony, że Pan – proprzedsiębiorczy, sepcjalista od sfery gospodarczej u jendego z kandydatów na prezydenta, nie zna podstaw analizy finansowej i prosi Pan spółkę o analizę
  i interpretację własnych danych.

  • Ja analizę rozumiem, ale nie wszyscy radni mają wykształcenie ekonomiczne. W tejże analizie audytor sugeruje wyraźnie inny niż został przyjęty podział zysku w spóce OZC s.a.(sugerowane jest pozostawienie w spółce ok 2 mln zł). Akcjonariusze zostawili w spółce 0.01 procenta zysku. Niestety w analizie, nawet tej szczegółowej, nie ma uzasadnienia dlaczego pominięto sugestię NIEZALEZNEGO, opłaconego przez spółkę audytora, dlaczego poświęcono rozwój OZC s.a. na rzecz pobrania maksymalnych dywidend przez akcjonariuszy. W przypadku akcjonariusza francuskiego jest to zrozumałe, kiedyś wyłożył kapitał, teraz chce osiągać zysk. W przypadku CRK s.a. pobieranie maksymalnej dywidendy powinno mieć jakiś cel. Jest to kolejne pytanie, na które w analizie nie ma odpowiedzi. Ja osobiście miałem tego typu pytań kikanaście, a po odpowiedziach zrobiłoby się ich pewnie więcej. Pozostali radni też mieli przygotowane pytania. Podstawowe jednak pytanie brzmi: w budżecie Miasta pani Prezydent zaproponowała dochód do budżetu z dywidend w kwocie 1 330 000. Miała prawny obowiązek zrealizować ten dochód, było wystarczająco dużo środków, dlaczego więc wpływy zostały zrealizowane w wysokości 375 000? Spółka CRK s.a. sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami z ramienia Miasta i nie zna zapisów budżetowych, które ją obowiazują. Przecież to jest działanie dające prawo do nie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu. Wynagrodzenia zarządu są b. wysokie, a wg. ustawy regulującej tę kwestię wcale nie muszą takie być. Mam pytać dalej?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick