DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Chromowanie może być bezpieczne

Chromowanie części różnych przedmiotów użytku codziennego od lat nie wychodzi z mody. Chrom to jednak pierwiastek, który nie w każdej postaci jest bezpieczny dla ludzi. W odmianie sześciowartościowej jest wręcz silnie trujący. Istnieje jednak alternatywa, znacznie bardziej przyjazna dla środowiska – zastosowanie chromu trójwartościowego [artykuł sponsorowany]

Co w rzeczywistości oznacza termin chromowanie? W skrócie jest to proces polegający na pokryciu powierzchni metalowej cienką warstwą chromu, dzięki czemu nabiera ona nie tylko lepszego wyglądu, ale również zyskuje dodatkowe właściwości.

Chrom trójwartościowy Cr3+ zdrowszy niż sześciowartościowy Cr6+

Problem z chromem polega na tym, że związki chromu sześciowartościowego: chromiany i dichromiany są silnie trujące. Używane są między innymi jako inhibitory korozji w przemyśle, ale bardzo często powłokę z chromu sześciowartościowego spotyka się w przedmiotach codziennego użytku. Według badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w Lyonie związki „Cr 6+” są zaliczane do grupy o udowodnionym epidemiologicznie działaniu rakotwórczym. W Wietpol Aerospace stosuje się jedynie chrom trójwartościowy Cr 3+, który nie jest szkodliwy dla zdrowia, a pod względem dekoracyjnym nie ustępuje w niczym chromowi Cr 6+.

Kąpiele w Chromie

W firmie Wietpol Aerospace, specjalizującej się w galwanizacji całość procesu chromowania chromem trójwartościowym odbywa się w ciągu inteligentnej automatycznej linii produkcyjnej, Maksymalne wymiary elementów do chromowania to 1800x560x850.

– Generalnie najpierw odtłuszcza się metal w cieczach alkalicznych, w tzw. myciu w wysokim pH.  Potem pozbywamy się rdzy czy zendry w procesie trawienia zanurzając dany metalowy przedmiot w kwasie. Dopiero po takim oczyszczeniu nakładane są powłoki ochronno-dekoracyjne niklu bądź miedzi i niklu. Ostatnią warstwą jest chrom, który utrwala dekoracyjny efekt. Przedmiot zanurzany jest w wannie z roztworem chromu – tłumaczy Marek Łucki, prezes firmy Wietpol Aerospace. Firma specjalizuje się w chromowaniu części mebli, wyposażenia sklepów, galerii, samochodowych podzespołów. –  Po chromowaniu na elementach metalowych pozostaje powłoka o grubości około 12-18 mikronów niklu lub miedzi/niklu i 0,05-0,33 mikrometrów chromu. Dzięki czemu dany przedmiot nie tylko jest zabezpieczony przed korozją, ale również błyszczy i jest bezpieczny dla ludzi i środowiska – przekonuje Marek Łucki.

Również sam proces chromowania trójwartościową odmianą pierwiastka jest o wiele bardziej przyjazny środowisku.

Więcej informacji na temat chromowania i innych procesów galwanicznych można znaleźć na stronie: http://www.cynkowaniegalwaniczne.com.pl/cennik/

wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz