Budowa S11. Wiemy, kiedy konsultacje z mieszkańcami

3
Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedziała na pismo mieszkańców wsi Kowalew, Taczanów Drugi, Sowina, Sowina Błotna, Lubomierz i Zielona Łąka w gminie Pleszew, którzy nie wyrażają zgody, aby droga S11 przechodziła przez ich miejscowości ani posesje. "Na podstawie tych protestów, a także ponownej analizy zagospodarowania istniejącego terenu, projektant zaproponował korektę korytarzy, aby pas drogowy S11 w maksymalnym stopniu wykorzystywał wolne od budynków przestrzenie" - wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

W czterostronicowym dokumencie przedstawiciele GDDKiA wyjaśniają, że studium korytarzowe nie oznacza dokładnego przeprowadzenia w tym miejscu drogi. Przebiegnie ona jednym z trzech zaproponowanych wariantów, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić jednoznacznie, w którym miejscu na szerokości studium się znajdzie. „Korytarze to pasy terenu o szerokości ok. 500 m, które wkreśla się na mapę celem sprawdzenia możliwości zlokalizowania w nich poszczególnych wariantów pasa drogowego (szerokość pasa drogowego to ok. 60-100 m)” – czytamy w piśmie.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

O tym, który z korytarzy zostanie zaakceptowany, zdecyduje pod koniec 2018 roku Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele generalnej dyrekcji oraz lokalnych samorządów, przez tereny których ma przebiegać „ekspresówka”.

Wtedy rozpocznie się kolejny etap kompletowania dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o WARUNKI pozwolenie na budowę. Wtedy odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami, które wstępnie zaplanowano na połowę 2019 roku. Wyniki ankiety, w której będą mogli wziąć udział, zostaną uwzględnione w analizie wielokryterialnej, która uszereguje poszczególne warianty S11. Na jej podstawie, a także innych dokumentów komisja zdecyduje o preferowanym wariancie przebiegu drogi. „Zatwierdzenie ostatecznego wariantu drogi S11 na odcinku Kórnik-Ostrów Wielkopolski planowany jest na połowę 2021 roku” – zaznaczają pracownicy generalnej dyrekcji.

Przedstawiciele GDDKiA uczulają jednocześnie, że tak dużego projektu nie da się zrealizować bez wykupu terenów należących do prywatnych osób. Aby znaleźć możliwie najmniej kolidujące rozwiązania, potrzebne będzie wykupienie gruntów od właścicieli prywatnych, jak również konieczność wyburzenia niektórych budynków” – czytamy w dokumencie.

Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od decyzji wojewody wielkopolskiego, który przeprowadzi w tej sprawie postępowanie administracyjne. Na jego podstawie zostanie określona kwota, którą otrzymają właściciele nieruchomości przeznaczonych do wyburzenia.

O tym, by mówić, które budynki zostaną zrównane z ziemią, jest jeszcze za wcześnie. Temat ten będzie zapewne szeroko omawiany podczas konsultacji społecznych.

PEŁNĄ TREŚĆ PISMA GDDKiA MOŻESZ PRZECZYTAĆ TUTAJ

POWIĄZANE

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Tempo prac nad tą droga jest porazające !! Juzdawno powinni byli zrobić S11 co najmniej do Jarocina,zeby nam wszystkim żylosie łatwiej,przecież ruch na tej drodze jest ogromny, wystarczy wsiasc w auto i przejechac sie z Pleszewa czy jarocina do Poznania….auto przy aucie,ciezarowki itd a jesli jakis rolas wyjedzie ze swoimi pługami i innymi wozami to makabra. Jesli ktosma dobry samochod to moze sobie wyprzedzic 2 tiry „na raz” ale nie kazdy jest „biznesmenem” i moze kupic bmw w lizingu…W 2021 r zaczna sie za to brac,budowe rozpoczna kiedy…w 2025…a skonczaw 2030? W tym czasie rzady zmienia sie 3 razy, okaze sie że bediemy latac a nie jezdzic … Gdy skoncza ta drogeto bede juz takistary, ze nie bede mogl autem jezdzic. Dzieki …

    • 1
      2

      Konin Leszno Kalisz to miasta z siedzibą powiatu grodzkiego, byłe wojewódzkie miasta. Pozostały w nich delegatury urzedu wojewódzkiego i mają wyższą range niż Ostrów. Jedynie Leszno jest z mniejsza liczbą mieszkańców. Kalisz Konin sa od Ostrowa wieksze

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick