DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Autonomiczność samorządów w Polsce jest możliwa? Poseł komentuje

Na uroczystościach związanych z 30. rocznicą wyborów 4. czerwca w ramach sesji „Samorządna Rzeczpospolita” ponad 400 samorządowców wypracowało 21 tez. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie województw proponują za słuszne uważają m.in. wprowadzenie pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, zniesienie odgórnego ograniczenia kadencyjności czy wprowadzenie obowiązkowych konsultacji z samorządami wszystkich projektów ustaw.

Na ostatniej konferencji lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości z udziałem senatora Łukasza Mikołajczyka i posłów Tomasza Ławniczaka oraz Jana Dziedziczaka, do tego tematu się odniesiono. Partia rządząca stoi na stanowisku, że Polska ma charakter unitarny i tej wartości należy bronić i ją pielęgnować. Dłuższa wypowiedź posła Dziedziczaka na ten temat w załączonym materiale filmowym.

Napisz do autora

Komentarze (7)
  • JB
    jarek barbarzyńca

    środa, 12 czerwca, 2019

    Uuuuuuu, niech Was nie zmyli ta nowomowa.” Charakter unitarny ” , w wydaniu pisiorów to nic innego jak powrót do przeszłości. To władza centralna decyduje , ona ma zawsze rację . UWAGA !!! Samorząd terytorialny może być zagrożony .

    Odpowiedz
  • H
    Historyk

    środa, 12 czerwca, 2019

    rozsądne podejście do tematu polityków PiS bardzo mi się podoba. rozbicie Polski na dzielnice pamiętamy z historii. Cechą charakterystyczną tego okresu jest postępujące rozdrobnienie państwa polskiego na coraz mniejsze, w znacznej mierze niezależne, władztwa terytorialne. Proces ten był związany z rozradzaniem się dynastii Piastów, której każdy członek, zgodnie z polskim prawem zwyczajowym, miał prawo do posiadania części ojcowizny. Podobne procesy zachodziły w dziejach państwa piastowskiego już wcześniej, jednak zwykle udawało się je w miarę szybko zahamować. Brak silnego środka decyzyjnego potrafiącego skupić w swych rękach siły całego królestwa, a także częsty brak współpracy między poszczególnymi książętami przyczynił się do osłabienia państwa, a co za tym idzie, nie tylko zahamowania wszelkich ambicji ekspansjonistycznych, lecz także utraty dużej części terytorium. PO chce właśnie takiego państwa? ja rozumiem że za rządów Platformy obywatelskiej mieliśmy już państwo teoretyczne, ale na szczęście dla Polski tamte rządy się już skończyły i miejmy nadzieję, że już nie wrócą.

    Odpowiedz
  • Z
    zmiennoksztaltny

    czwartek, 13 czerwca, 2019

    wiecej ruchu, tyjesz w oczach

    Odpowiedz
  • M
    midi

    czwartek, 13 czerwca, 2019

    niech lepiej usunie swoje banery, które niezgodnie z przepisami wiszą na znakach drogowych i zasłaniają widoczność i stwarzają zagrożenie życia!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz