Sensacja!!! Wielka Ostrovia, Ruch upokorzony

Sensacja w Ostrowie Wielkopolskim. Po znakomitej grze piłkarze Ostrovii 1909 pokonali ekstraklasowy Ruch Chorzów 2:1. W wybornym stylu biało-czerwoni awansowali do 1/8 rozgrywek Pucharu Polski. To jeden z największych sukcesów w historii ostrowskiego futbolu.

Środowe popołudnie na długo zapisze się w pamięci kibiców piłki nożnej w Ostrowie. Na trybunach ostrowskiego stadionu rywalizację trzecioligowca z niedawnym przedstawicielem Polski w europejskich pucharach oglądało ponad trzy tysiące kibiców.
Początek był udany dla gości. Chorzowianie już w pierwszych minutach meczu mieli dwie dogodne okazje. Nie potrafili ich jednak wykorzystać. W 17 minucie chorzowianie zdobyli jednak gola. Autorem bramki był Filip Starzyński.

Stracony gol obudził ostrowian, którzy rozkręcali się z każdą kolejną minutą. W 38 minucie padła wyrównująca bramka. W roli głównej wystąpił Marek Szymanowski, który zachował zimną krew i pokonał golkipera Ruchu.

W II połowie ostrowianie zagrali jeszcze lepiej. Naszpikowany byłymi kadrowiczami Ruch, którego piłkarze zarabiają kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, nie potrafił uzyskać przewagi. Przeciwnie. W II połowie lepiej prezentowali się ostrowianie, których akcje były coraz groźniejsze. W 82 minucie w polu karnym ręką zagrał Łukasz Surma, rekordzista pod względem występów w polskiej ekstraklasie. Sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Błażej Cyfert, który nie dał żadnych szans bramkarzowi gości. To był gol na wagę awansu do grona szesnastu najlepszych polskich drużyn w rozgrywkach pucharowych! Sensacja stała się faktem. Ostrovia pokonała Ruch 2:1!

Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - Ruch Chorzów 2:1 (1:1)
0:1 - Filip Starzyński 17'
1:1 - Marek Szymanowski 38'
2:1 - Błażej Cyfert (k.) 82'

Składy:

Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp.: Karol Szymański - Kamil Krawczyk, Dariusz Reyer, Damian Czech, Damian Błaszczyk, Marek Szymanowski (88' Michał Janoś), Błażej Cyfert, Konrad Rusek, Daniel Kaczmarek, Michał Giecz (87' Patryk Perz), Tomasz Kempiński.

Ruch Chorzów: Krzysztof Kamiński - Marcin Kuś, Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel (85' Michał Szewczyk), Bartłomiej Babiarz (46' Eduards Visnakovs), Jakub Kowalski (66' Wołodymyr Tanczyk), Łukasz Surma, Marek Zieńczuk, Filip Starzyński, Grzegorz Kuświk.

Żółte kartki: Grzegorz Kuświk, Jakub Kowalski, Filip Starzyński, Daniel Dziwniel (Ruch).

Czerwona kartka: Grzegorz Kuświk /90+3' za drugą żółtą/ (Ruch).