W parku powstanie ogród różany [ZDJĘCIA]

0
Fot. UM Jarocin / Muzeum w Jarocinie
Nie tylko remont elewacji pałacu i wycinka drzew. Na terenie Parku Miejskiego w Jarocinie dzieje się zdecydowanie więcej. Jednym z najnowszych pomysłów jest stworzenie ogrodu różanego na tyłach Pałacu Radolińskich.

Ma on być otwarty dla wszystkich, co jest nowością, bo dotychczas tereny za pałacem były ogrodzone i niedostępne dla mieszkańców. – Za Pałacem Radolińskich prowadzone są prace mające na celu wzmocnienie tarasu, który już wkrótce stanie się miejscem ogólnodostępnym. Powstanie tam ogród różany z obwódkami bukszpanowymi i wytyczonymi alejami z nawierzchni z kruszywa wodoprzepuszczalnego – mówią przedstawiciele gminy.

Aleje, które powstaną, będą wzorowane na tych historycznych, które istniały w parku w przeszłości. – Będzie można tam wejść zarówno tuż przy bramie od strony ulicy Kasztanowej, jaki i przy pałacu, ale też przy dużym stawie. Docelowo na Lipince między stawem a ulicą Kasztanową powstaną trzy kładki w ciągu pieszych alei. Pojawią się znów rośliny w donicach: agapanty, oleandry i cytryny – wyjaśnia dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, współautorka koncepcji rewaloryzacji i rewitalizacji parku.

CZYTAJ: Trwa wycinka drzew w jarocińskim parku

Park ma znów przypominać czasy, kiedy pałac był domem rodziny Radolińskich. Ma to być swoista podróż w czasie. – Aleje za pałacem będą oświetlone i objęte siecią monitoringu. Staną nowe ławki, kosze na śmieci, a także tablice informacyjno-edukacyjne, przybliżające historię miejsca i opisujące odkryty w wyniku wycinki i pielęgnacji bardzo cenny drzewostan. Zniknie też mocno już zniszczone ogrodzenie wewnętrzne tej części parku – zdradza Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina.

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick