26 organizacji pozarządowych otrzymało dofinansowanie

0
Gmina Nowe Skalmierzyce rozstrzygnęła konkurs na udzielenie wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych działających na tym terenie. Ile organizacji przystąpiło do konkursu? Komu przyznano środki? Jakie kryteria trzeba było spełnić aby otrzymać dofinansowanie?

W gminie Nowe Skalmierzyce jeszcze do niedawna działało ponad 30 organizacji pozarządowych. W ostatnim czasie reaktywowano jednak aż 13 Kół Gospodyń Wiejskich, dlatego liczba organizacji diametralnie się zwiększyła. Jak zaznaczył Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak, na działalność stowarzyszeń zabezpieczono w budżecie 630 tysięcy złotych. – To bardzo duża kwota. Do konkursu przystąpiły 32 organizacje. Ich potrzeby finansowe opiewały na łączną kwotę 860 tysięcy złotych. To świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na rozwój tych działalności – powiedział w rozmowie z nami włodarz Nowych Skalmierzyc.

Wysokość otrzymanego dofinansowania zależała między innymi od realizowanych przez dane stowarzyszenie zadań. W jednych przypadkach była to kwota czterech – pięciu tysięcy, w innych nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Połowę środków, bo aż 350 tysięcy złotych przeznaczono na sport. Ostatecznie komisja konkursowa przyznała pieniądze 26 organizacjom. – Przy podejmowaniu decyzji kierowaliśmy się wymaganiami ministerialnymi, m. in. dotyczyło to oceny możliwości realizacji zadania. Chcieliśmy też wykorzystać naszą wiedzę, gdzie te środki są najbardziej potrzebne – mówił Aleksander Liebert, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowych Skalmierzycach.

Jedną z organizacji, której udało się pozyskać dofinansowanie jest Stowarzyszenie Eudajmonia, które zajmuje się aktywizacją różnych grup społecznych. W Skalmierzycach działa od kwietnia 2018 roku. – Udało nam się pozyskać dwa razy po 5300 złotych na darmowe zajęcia fitness, które odbędą się w pierwszym i drugim półroczu. Otrzymaliśmy również ponad 5000 złotych na bieg nordic walking – powiedziała Kamila Wysocka, członkini Stowarzyszenia Eudajmonia.

W najbliższy poniedziałek 14 stycznia w Urzędzie Miasta i Gminy nastąpi podpisanie umów z przedstawicielami organizacji, które otrzymały dofinansowanie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick